Vodnář
Autor: CNC

6. únor <<< 7. únor >>> 8. únor

Lidé narození 7. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Veronika

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Veronička, Verunka, Verča, Veru, Nika, Niki
  • Původ: Jméno Veronika je řeckého původu. Vychází ze jména Bereniké či Phereniké, které tvoří slova „ferein“ (nést) a „niké“ (vítězství). Výklad jména je tedy „žena přinášející vítězství“. Podle jiné teorie vychází jméno z latinko-řeckého spojení „vere iconica“, které znamená „pravý obraz“. 
  • Povaha: Veroniky jsou charismatické osobnosti. Vyzařuje z nich ženskost, díky níž budí pozornost mužů. Oblíbené jsou svou veselostí a soucitem s druhými.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Blíženců, Lva, Štíra, Střelce a Kozoroha.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Zrušení otroctví ve státě Mississippi

Až v roce 2013 bylo 7. února definitivně zrušeno otroctví ve státě Mississippi v USA. Do té doby nebyl totiž 13. dodatek ústavy z roku 1865 v Mississippi ratifikován.

Nebýt vědce Ranjana Barty, který na nesrovnalost upozornil, nedošlo by k ratifikaci nejspíš ještě dlouhou dobu. Barta navíc ani není „z oboru“, je profesorem neurobiologie a anatomie. O třináctý dodatek ústavy, který zrušil otroctví v USA, se začal zajímat vlastně náhodou, po zhlédnutí filmu Lincoln. 

Barta zjistil, že dodatek, který nejprve schválil Kongres a do konce roku 1865 ho odhlasovaly i potřebné tři čtvrtiny amerických států, nebyl v Mississippi nikdy ratifikován. Státy, které ho neschválily hned do konce roku 1865, si daly velmi načas. Právě Mississippi nejprve schválit zákon odmítlo, učinilo tak až symbolicky v roce 1995. Tehdy ale úřady proces nedokončily, nezaslaly totiž do federálního registru kopii schváleného návrhu. 

Na chybu úřady upozornil Bartův kolega, a ta tak byla následně napravena. K definitivnímu zrušení otroctví v USA tak došlo až 7. února 2013.

Den nezávislosti Grenady

7. února 1974 se Grenada, ostrovní stát v Karibském moři v Malých Antilách, stala konstituční monarchií s dvoukomorovým parlamentem.

Na ostrov si dělalo do roku 1650 nárok Španělsko, od nějž ho za účelem osídlení koupila Francie, ale musela o něj bojovat s jeho původními karibskými obyvateli. Po poslední prohrané bitvě v roce 1651 se zbývající Karibové vrhli na smrt z útesu na severu ostrova, který Francouzi posléze pojmenovali Le Morne de Sauteurs (Vrch skokanů).

V roce 1763 Francie po prohrané sedmileté válce o Grenadu na základě Pařížského míru přišla, stala se britskou kolonií. Francouzi ostrov znovu dobyli v roce 1779, ale v roce 1783, tehdy na základě Versailleského míru, o něj ve prospěch Britů definitivně přišli.

Mezi hlavní ekonomické zdroje Grenady patří zejména turistika a pěstování plodin pro export, a to banánů, kakaa a především koření, tedy zázvoru, hřebíčku, muškátového květu a muškátového oříšku.

Kdo se narodil 7. února

Svět

  • 1956 – Mark St. John, americký zpěvák a kytarista († 5. dubna 2007)
  • 1978 – Ashton Kutcher, americký herec a model