Vodnář
Autor: CNC

7. únor <<< 8. únor >>> 9. únor

Lidé narození 8. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Milada

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Miládka, Míla, Mily, Milka, Lada
  • Původ: Jméno Milada je slovanského původu. Vychází ze staroslovanského jména Mlada, které znamená „mladá, milá“ nebo „milovaná“. 
  • Povaha: Milady jsou velmi dominantní. Pokud není po jejich, dokážou být despotické. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Panny, Býka a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Narození Julese Verna

8. února 1828 se v Nantes narodil francouzský spisovatel Jules Verne. Verne je považován za otce žánru vědeckofantastické literatury, neboli scifi.

Jules Verne se literární činnosti věnoval od mládí, zprvu ale spíše bez úspěchu. Prorazit se mu podařilo až s románem Pět neděl v baloně o dobrodružné cestě doktora Fergussona a jeho společníků nad africkým kontinentem. Po tomto úspěchu si jeho talentu všiml nakladatel Pierre Jules Hetzel a nabídl Verneovi smlouvu na celých dvacet let.

Verne se tak věnoval cestopisům a dobrodružným románům. Hetzel mu zadal ambiciózní úkol, totiž zpracovat poutavou formou všechny dosavadní poznatky lidstva o světě. Tento cyklus dostal název Podivuhodné cesty a román Pět neděl v baloně se, sice až zpětně, stal prvním dílem cyklu o dějinách světa.

Příběhy Julesa Verna jsou v Česku známé díky filmovým adaptacím Karla Zemana. Ten zfilmoval knihy Vynález zkázy, Ukradená vzducholoď a Na kometě. Film Vynález zkázy patří mezi světově nejúspěšnější české filmy, v roce 2015 byla uvedena restaurovaná verze filmu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

2002: Sněmovna zpřístupnila svazky StB

8. února 2002 Poslanecká sněmovna Parlamentu České schválila zákon umožňující občanům seznámit se s většinou dokumentů vytvořených v souvislosti s činností komunistické Státní bezpečnosti, a to včetně seznamu agentů.

Senátní návrh tohoto zákon prošel i přes výrazný nesouhlas komunistů a některých sociálních demokratů. Zákon podpořili 102 poslanci ze 173 přítomných. Dle něj vydalo ministerstvo vnitra oficiální verzi seznamu spolupracovníků StB, která byla uložena do Archivu bezpečnostních složek.

Zpřístupněny tak byly i dosud tajné dokumenty o spolupracovnících komunistické StB. Do té doby mohli lidé nahlížet jen do svazků, které konkrétně o nich tajná komunistická policie vedla.

Již roku 1992 zveřejnil aktivista, politik a novinář Petr Cibulka tzv. Cibulkovy seznamy, z nichž nejznámější se stala databáze více než 200 000 jmen, které z různých důvodů údajně evidovala StB. Vzhledem k řadě nepřesností byly Cibulkovy seznamy zdrojem stovek soudních sporů.

Kdo se narodil 8. února

Svět

1941 – Nick Nolte, americký herec

1955 – John Grisham, americký spisovatel

1990 – Bethany Hamilton, americká surfařka