Vodnář
Autor: CNC

8. únor <<< 9. únor >>> 10. únor

Lidé narození 9. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Apolena

 • Mužský protějšek: nemá
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Apolenka, Apolka, Poli, Polinka, Lenka
 • Původ: Jméno Apolena je řeckého původu. Je odvozeno od řeckého jména Apolonie, které vychází z přídavného jména „Apollonius“. Apollón byl řeckým bohem slunce, takže význam jména je „nositelka světla“ nebo „dívka světla“. 
 • Povaha: Apoleny jsou inteligentní, ale velmi tvrdohlavé, což jim brání postupovat v práci i soukromí. Založením bývají praktické a materialistické. 
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Lva, Ryb a Raka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Narození Wilhelma Maybacha

Roku 1846 se 9. února narodil August Wilhelm Maybach, německý průkopník automobilového průmyslu a konstruktér. Byl spolupracovníkem Gottlieba Daimlera, se kterým společně vyvinuli lehký rychloběžný motor, nutný k dalšímu rozvoji automobilismu.

Společně s Gottliebem Daimlerem vynalezli také karburátor, který umožnil konstrukci aut na benzinový pohon. Maybach také zdokonalil Ottův spalovací motor, aby se dal sériově vyrábět.

Ve Francii dosáhly jeho vozy takové popularity, že mu Francouzi dali přezdívku roi de constructeurs – král konstruktérů. Navzdory úspěchům a vysokým prodejům se ve firmě uznání nedočkal a raději odešel. Když v srpnu 1908 došlo ke zničení testovací vzducholodě hraběte Zeppelina, národ to považoval za velkou ztrátu a uspořádal sbírku na novou loď. Maybachův syn Karl pak navrhnul speciální motor pro Zeppelina a společně založili zvláštní firmu na výrobu motorů pro vzducholodě. U vzducholodí ale Maybach zůstal jen do konce války, pak se kvůli poválečné mírové smlouvě ze Saint-Germain-en-Lay, která zakazovala výrobu vzducholodí na půdě poraženého Německa, vrátil k automobilům. Jeho automobily byly v té době synonymem luxusu a špičkové technologie.

1993: Vznikla Česká strana sociálně demokratická

9. února 1993 přejmenováním Československé sociální demokracie, obnovené po Sametové revoluci 1989, vznikla ČSSD. Jejím prvním předsedou se stal Miloš Zeman, politik, ekonom, prognostik, v letech 1998 až 2002 předseda vlády a od 8. března 2013 třetí prezident ČR.

Od poloviny 90. let 20. století až do roku 2013 ČSSD o pozici hlavní politické síly soupeřila s pravicovou Občanskou demokratickou stranou. Zájem občanů o sociální demokraty upadal a postupně je zavrhla velká část voličů.

Největší debakl pro ČSSD přišel s parlamentními volbami 2021. Ani jeden z jejích dosavadních poslanců, bylo jich 15, neobhájil mandát - strana se totiž se ziskem pouhých 4,65 % hlasů do Sněmovny vůbec nedostala. Na toto fiasko rezignací reagoval její tehdejší předseda Jan Hamáček.

Kdo se narodil 9. února

 • 1812 – Josef Jiří Kolár, herec, režisér, překladatel, spisovatel († 31. ledna 1896)
 • 1931 – Josef Masopust, československý fotbalový reprezentant († 29. června 2015)
 • 1968 – Kateřina Brožová, herečka, zpěvačka a moderátorka

Svět

 • 1943 – Joseph Stiglitz, americký ekonom, Nobelova cena 2001
 • 1945 – Mia Farrow, americká herečka
 • 1955 – Jimmy Pursey, britský zpěvák