Vodnář

Lidé narození 29. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Zdislava

  • Mužský protějšek: Zdislav
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Zdíša, Zdiška, Slávka, Iška
  • Původ: Zdislava je staré slovanské jméno. Jedná se o zastaralou podobu jména Zdeňka. Význam pochází z archaické podoby jména Zdeslava, které znamená "zde slavná". 
  • Povaha: Zdislavy jsou inteligentní, učenlivé a talentované. Mezi jejich dominantní vlastnosti patří samostatnost a rozhodnost.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Vah, Střelce, Berana, Blíženců a Lva.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


George Bush poprvé mluví o Ose zla

29. ledna 2002 vyslovil bývalý americký prezident George W. Bush poprvé při svém projevu slovní spojení „Osa zla“, čímž chtěl poukázat na státy, které podporují terorismus. Autorem této řeči byl tehdy David Furm, z jehož pera vzešel i tento termín.

Mezi státy spadající do Osy zla podle něj patřily Irák, Írán a Severní Korea, protože poskytují teroristickým organizacím zázemí, sponzorují ho a vybavují je zbraněmi hromadného ničení. Později ještě velvyslanec Spojených států u OSN John R. Bolton přidal Kubu, Sýrii a Libyi. 

Poslední jmenovaný stát a Irák byly v roce 2002 ze seznamu vyškrtnuty. Stejně pak Libye se ze seznamu dostala v roce 2006, jelikož tehdejší prezident Muammar Kaddáfí začal spolupracovat a zastavil zbrojní programy.

Termín se do budoucna promítal do mnoha dalších projevů. Jedním z takových byl projev , který v roce 2018 pronesl ekonom Paul Krugman a představil novou Osu zla tvořenou Ruskem, Saudskou Arábií a Spojenými státy americkými. Právě tyto tři státy odmítly přijmout poslední studii o klimatu na Klimatické konferenci OSN.

Psalo se 29. ledna před rokem: