Vodnář

Lidé narození 28. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Otýlie

  • Mužský protějšek: Oto, Ota, Ottomar
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Otylka, Otka, Otyna, Tylka, Tyla
  • Původ: Jméno Otýlie je německého původu. Jeden z výkladů spojuje vznik jména s mužskou verzí Otto, které vychází ze slova "ot", které znamená "blahobyt, majetek, štěstí". Druhá teorie odkazuje na jméno Othilde, jenž tvoří již zmíněné slovo "ot" a "hilja", jehož význam je "bojovnice". Otýlie je tedy "mocná, bohatá bojovnice". 
  • Povaha: Otýlie jsou rodinné typy. Rády vytváří pohodové rodinné zázemí. Bývají velmi tvrdohlavé a prudké, takže by si měly hledat partnery, kteří je dokážou mírnit. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Ryb, Raka a Vah

 


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce

Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce se připomíná již od roku 1986. Smyslem této události je, aby si široká veřejnost uvědomila, jak velké nebezpečí jaderná válka představuje. Vývoj jaderných zbraní byl zahájen v Evropě ve 30. letech 20. století. O desetiletí později začaly jadernou bombu vyrábět Spojené státy (Projekt Manhattan). Výsledkem byl test 16. července 1945 v Novém Mexiku. Poprvé byly atomové bomby použity 6. a 9. srpna téhož roku. Jejich svržení na japonská města Hirošimu a Nagasaki definitivně ukončilo druhou světovou válku.

Představení Anticharty

28. ledna 1977 byla oficiálně představena a přečtena v Národním divadle tzv. Anticharta, která reagovala na Chartu 77 protestující proti porušování lidských práv v Československé socialistické republice

První text hanobící text Charty 77 se objevil již na začátku ledna v Rudém právu. 28. ledna pak byli v Národním divadle shromážděni národní umělci, herci a jiné osobnosti známé z kulturního života, aby antichartu podepsali. Nechyběly ani televizní kamery. 

Provolání československých výborů uměleckých svazů: Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru přečetla herečka Jiřina Švorcová. Všichni přítomní pak museli Provolání podepsat. 

Hudebníci a filmoví umělci byli na obdobné setkání pozváni 4. února 1977 do pražského Divadla hudby. Ostatní představitelé tzv. kulturní fronty podepisovali Provolání v sekretariátech uměleckých svazů, v redakcích novin a nakladatelství, v televizi či rozhlase.

V případě odmítnutí podepsání hrozilo všem, že budou vyhozeni ze svých zaměstnání. Proto se také většina rozhodla Prohlášení podepsat. Od 29. ledna do 12. února pak v Rudém právu seznamy signatářů pravidelně vycházely. Celkem se ke kampani připojilo 76 národních umělců, 360 zasloužilých umělců a přes 7000 „obyčejných“ umělců.

Psalo se 28. ledna před rokem: