Vodnář

Lidé narození 27. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Ingrid

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Inka, Inge, Inga, Ina, Ingri, Inuška, Inulka
  • Původ: Jméno Ingrid je skandinávského původu. Vzniklo spojením slov "Ingwio", které znamená "bůh plodnosti" a "frid", jenž se překládá jako "krásná". Význam jména je "krasavice boha Ingwia" nebo "jezdkyně boha Ingwia". Jméno Ingrid nosila jedna z Valkýr severské mytologie. Valkýry jezdily do bitev na okřídlených koních, a buď střežily válečníky, nebo je nechávaly padnout. 
  • Povaha: Ingrid musejí v životě překonávat mnoho složitých situací. V dětství bývají veselé, ale jakmile se s přibývajícím věkem začnou objevovat problémy, těžce je zvládají. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Blíženců a Panny 

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den památky obětí holocaustu

27. ledna si v rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu předcházení zločinům proti lidskosti utrpení nejméně šesti milionů Židů a dalších milionů obětí v době holokaustu za druhé světové války. Zahynulo také několik set tisíc Romů, tisíce homosexuálů a miliony dalších nevinných. 

Den byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů 1. listopadu 2005 na jeho 42. plenárním zasedání a netýká se jen obětí nacistů. Připomínáme si také genocidy spáchané ve Rwandě, Kambodži, Bosně a Dárfúru. 

A proč zrovna 27. leden? Právě v tento den Rudá armáda osvobodila nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), kde mezi lety 1940 až 1945 zahynulo 1,1 milionu lidí z toho 44 tisíc bylo československých občanů. Asi 6000 Čechoslováků přežilo. 

Izrael, Spojené státy americké, Austrálie, Kanada a Rusko podaly návrh na vyhlášení tohoto dne a byl podpořen nakonec 91 členskými zeměmi. Česká republika prohlásila 27. leden za významný v roce 2000 a v roce 2004 byl tento den zákonem ustanoven jako „Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti“.

Psalo se 27. ledna před rokem: