Šéf Sněmovny Vondráček vyzval k boji proti nenávistné ideologii

Autor: base, ČTK - 
26. 1. 2018
15:40

Současná civilizovaná společnost není samozřejmostí. Z podceňované jiskry nenávistných ideologií, které vedly k vyhlazování obyvatel odlišného původu či víry, může vzniknout nezvladatelný požár, řekl v pátek na shromáždění v předvečer Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

„Největší hrozba ideologií s obdobnými důsledky je to, že přichází pomalu, plíživě a nenápadně. Jako u nemoci je třeba začít bojovat už s prvními příznaky, protože po rozvinutí nákazy už je léčba náročnější a vyžaduje někdy i drastické zákroky,“ uvedl. Nejlepší je podle něj prevence, k níž patří i připomínání si obětí nacistického vyvražďování židovského obyvatelstva.

„Nacisté dovedli ke zrůdné dokonalosti něco, co může znovu propuknout kdykoliv a kdekoli,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) s poukazem na etnické čistky v některých částech světa. „Fanatismus existuje pořád, společnost je rozdělena čím dál víc,“ dodal. Podle něj je popírání holokaustu nebezpečné a je třeba nebýt lhostejný. Hlavním poselstvím holokaustu je podle bývalého vězně nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Tomáše Radila zastavit podobné vyhlazování a nedopustit, aby se opakovalo.

Setkání bylo podle pražského arcibiskupa Dominika Duky také vyjádřením nesouhlasu s růstem antisemitismu v části západní Evropy a „teroristickými útoky, které jsou v duchu politické korektnosti bagatelizovány či zamlčovány“. Nestačí projevy solidarity v době, kdy i významné organizace typu UNESCO vydávají antijudaistická prohlášení, uvedl Duka. Svůj projev zakončil židovským pozdravem „šalom“.

Předseda Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma upozornil na výzvy některých současníků k likvidaci spoluobčanů jiné víry a národnosti. Podle něj i proto Česko musí zůstat členem svobodného světa, demokratického Západu a lidé by podle toho s vědomím minulosti měli i v prezidentských volbách vybrat demokratickou a svobodnou budoucnost.

Den památky obětí holokaustu připomíná osvobození Osvětimi

Setkání v Senátu uspořádaly Federace židovských obcí v ČR a Nadační fond obětem holokaustu. Součástí byla výstava s názvem Za hranice povinností - diplomaté ocenění titulem Spravedlivý mezi národy, kterou připravilo izraelské velvyslanectví v ČR.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

Video Prohlédněte si výstavu Místa utrpení, smrti a hrdinství - Eva Fornálová

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

james ( 26. ledna 2018 17:48 )

Je s podivem, jak se dnes účelově odvrací od podstaty holokaustu ta nejzákladnější věc. Plošné a průmyslové vyvražďování židovského národa měli za dob německé Třetí říše pochopitelně nacisté, když národní socialismus s rasovými zákony a zmocňovacím zákonem byla německá národní a státní doktrína. Ale je nutné zdůraznit, že to byli Němci a zas jen Němci, kteří se považovali za nadlidi a v rámci herrenvolku a v rámci rozšiřování německého životního prostoru systémově a krutě vyhlazovali židovské obyvatelstvo nejdříve v Německu a dále po celé Evropě, především v koncentračních táborech, jejichž zrůdnost dnes nedokážeme ani domyslet. Dále vraždili civilní obyvatelstvo slovanské a z části románské. Nejvíce ale byli německým povýšeneckým duchem postiženi Židé.

Zobrazit celou diskusi
Další videa