Vodnář
Autor: CNC

25. leden <<< 26. leden >>> 27. leden

Lidé narození 26. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Zora

  • Mužský protějšek: Zoran
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Zorka, Zorinka, Zorina, Zoranka, Zoruška, Zori, Zoruš
  • Původ: Jméno Zora je slovanského původu. Vykládá se jako „ranní hvězda“ nebo „jitřenka“.
  • Povaha: Zory mají rády změny. Jsou obětavé a upřednostňují zájmy ostatních před těmi svými. Zajímají se o esoteriku a mají také velmi blízko k přírodě. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Berana, Lva, Střelce a Vodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den celníků

Mezinárodní den celníků se slaví od roku 1982. V tento den se v roce 1953 konalo 1. zasedání Rady pro celní spolupráci v Bruselu. Od roku 1994 nese Rada název Světová celní organizace (WCO).

ejím členem se v roce 1965 stalo i tehdejší Československo. Po vstupu České republiky do Schengenského prostoru dohlíží celníci především na přepravované zboží a výběr cel. Celníci mají, v některých případech, pravomoce srovnatelné s pravomocemi Policie ČR.

První volby prezidenta samostatné České republiky

26. ledna 1993 byl disident a dramatik Václav Havel zvolen prezidentem České republiky. Jednalo se o první parlamentní volby prezidenta v historii samostatné České republiky, které proběhly na druhé veřejné schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Thunovském paláci na pražské Malé Straně. 

Ve hře o prezidentské křeslo se utkali tři kandidáti. Kromě Václava Havla ještě kandidátka poslaneckého klubu Levý blok Marie Stiborová a předseda republikánské strany Miroslav Sládek. Návrh na kandidaturu Václava Havla byl podán z pověření čtyř poslaneckých klubů vládní koalice (ODS, KDU-ČSL, ODA a KDS) 18. ledna 1993. 

V tajném hlasování nakonec Havel získal 109 poslaneckých hlasů, Stiborová zůstala pozadu se 49 hlasy a Sládek s pouhými 14 hlasy. Volby prezidenta se měl účastnit podle Ústavy České republiky i Senát. Ten ale ještě v té době nebyl ustanoven. K jeho ustanovení došlo až v roce 1996.

Václav Havel se oficiálně stal prvním českým prezidentem 3. července 1992, kdy složil prezidentský slib na slavnostní schůzi Poslanecké sněmovny ve Vladislavském sále Pražského hradu.

2013: Miloš Zeman porazil Karla Schwarzenberga

26. ledna 2013 byl kolínský rodák, politik, ekonom a prognostik Miloš Zeman jako první prezident České republiky zvolen přímou volbou. Stalo se tak ve druhém kole voleb, do něhož postoupil s nejvyšším počtem hlasů (oproti průzkumům, které dlouhodobě favorizovaly politika a statistika Jana Fischera). O přízeň národa se Miloš Zeman utkal s knížetem Karlem Schwarzenbergem.

Podle sdělení Státní volební komise z celkových 8 424 235 oprávněných voličů odevzdalo v druhém kole voleb celkem 4 983 481 úřední obálku a z toho bylo 4 958 576 platných hlasů. Pro Miloše Zemana hlasovalo téměř o půl milionu více voličů a získal tak necelých 55 % oproti více než 45 %, které získal Karel Schwarzenberg.

Miloš Zeman 8. března 2013, den po skončení druhého volebního období Václava Klause, složil slavnostní slib (podepsal jej s chybou) a stal se třetím prezidentem České republiky.

Kdo se narodil 26. ledna

Svět

1990 – Peter Sagan, slovenský cyklista