Vodnář

Lidé narození 26. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Zora

  • Mužský protějšek: Zoran
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Zorka, Zorinka, Zorina, Zoranka, Zoruška, Zori, Zoruš
  • Původ: Jméno Zora je slovanského původu. Vykládá se jako „ranní hvězda“ nebo „jitřenka“.
  • Povaha: Zory mají rády změny. Jsou obětavé a upřednostňují zájmy ostatních před těmi svými. Zajímají se o esoteriku a mají také velmi blízko k přírodě. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Berana, Lva, Střelce a Vodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den celníků

Mezinárodní den celníků se slaví od roku 1982. V tento den se v roce 1953 konalo 1. zasedání Rady pro celní spolupráci v Bruselu. Od roku 1994 nese Rada název Světová celní organizace (WCO). Jejím členem se v roce 1965 stalo i tehdejší Československo. Po vstupu České republiky do Schengenského prostoru dohlíží celníci především na přepravované zboží a výběr cel. Celníci mají, v některých případech, pravomoce srovnatelné s pravomocemi Policie ČR.

První volby prezidenta samostatné České republiky

26. ledna 1993 byl disident a dramatik Václav Havel zvolen prezidentem České republiky. Jednalo se o první parlamentní volby prezidenta v historii samostatné České republiky, které proběhly na druhé veřejné schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Thunovském paláci na pražské Malé Straně. 

Ve hře o prezidentské křeslo se utkali tři kandidáti. Kromě Václava Havla ještě kandidátka poslaneckého klubu Levý blok Marie Stiborová a předseda republikánské strany Miroslav Sládek. Návrh na kandidaturu Václava Havla byl podán z pověření čtyř poslaneckých klubů vládní koalice (ODS, KDU-ČSL, ODA a KDS) 18. ledna 1993. 

V tajném hlasování nakonec Havel získal 109 poslaneckých hlasů, Stiborová zůstala pozadu se 49 hlasy a Sládek s pouhými 14 hlasy. Volby prezidenta se měl účastnit podle Ústavy České republiky i Senát. Ten ale ještě v té době nebyl ustanoven. K jeho ustanovení došlo až v roce 1996.

Václav Havel se oficiálně stal prvním českým prezidentem 3. července 1992, kdy složil prezidentský slib na slavnostní schůzi Poslanecké sněmovny ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Psalo se 26. ledna před rokem: