Vodnář
Autor: CNC
24. leden <<< 25. leden >>> 26. leden 

Lidé narození 25. ledna jsou Vodnáři.  


Miloš 

  • Ženský protějšek: Miluše
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Milošek, Miloušek, Milánek, Míla, Milek, Mili
  • Původ: Jméno Miloš je slovanského původu. Vzniklo ze slova „milý“ a přípony „oš“. Význam jména je tedy „milý“, „příjemný“, „přívětivý“. 
  • Povaha: Milošové jsou citliví i bojovní. Jedná se o originální osobnosti, které vždy vyčnívají z davu. V životě mívají hodně štěstí. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Blíženců, Raka, Ryb a Panny.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Nález největšího diamantu na světě

25. ledna 1905 byl nalezen v Gautengu v Jihoafrické republice největší diamant zvaný Diamant Cullinan. Nálezcem byl Frederick Wells, který ho pak předal majiteli dolu Siru Thomasu Cullinanovi. Po něm pak také byl diamant pojmenován.

Diamant vážil 3.106,75 karátů (621,35 gramů). Společnost I. J. Asscher and Co sídlící v Amsterodamu ho rozdělila na devět velkých broušených kamenů, 96 malých a několik neleštěných kusů. 

Lámání a broušení měl tehdy na starost sám brusič Asscher, který se připravoval na rozdělení diamantu skoro rok. Studoval jeho strukturu a trénoval správný úder. Podle jeho asistenta omdlel, když se konečně k úderu odhodlal a akce se povedla.

Z devíti hlavních kamenů jsou nejznámější dva. Ten větší váží 530,2 karátů a pojmenovali ho Cullinan I nebo také Star of Africa (Hvězda Afriky). Společně s diamantem Cullinan II jsou vystaveny v londýnském Toweru.

Majitel největší diamant věnoval tehdy králi Ediardovi VII. K 66. narozeninám. Část vybroušených kamenů byla zasazena do britských korunovačních klenotů.


2004: Vozítko Opportunity přistálo na Marsu

25. ledna 2004 po 203 dnech letu vesmírem přistálo na Marsu vozítko, respektive planetární sonda programu Mars Exploration Rover americké agentury NASA, Opportunity (česky Příležitost, oficiálně: Mars Exploration Rover – B).

Jeho úkolem bylo provádět geologický průzkum povrchu. Tedy mj. vyhledávat a charakterizovat horniny a půdu, jež by dokazovaly dávnou přítomnost vody na povrchu planety a zjistit, jaké podmínky panovaly v období, kdy zde byla přítomna tekoucí voda. Dále také posoudit, zda v tomto prostředí mohl existovat život.

Největším úspěchem Opportunity byl objev minerálu jarositu, který se stal nejpřesvědčivějším důkazem existence vody na Marsu v minulosti.

Na jaře 2004 překonala návštěvnost internetových stránek s fotografiemi z Marsu obvyklý zájem o pornografii. 27. července 2014 vozítko překonalo rekord ruského Lunochodu ve vzdálenosti ujeté mimo Zemi výkonem 40,25 km.

Práce robota na Marsu byla definitivně ukončena 13. února 2019, kdy se s ním po prachové bouři opakovaně nepodařilo navázat spojení.

Kdo se narodil 25. ledna

Svět