Vodnář
Autor: CNC

29. leden <<< 30. leden >>> 31. leden

Lidé narození 30. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Robin

 • Ženský protějšek: Robina
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Robinek, Robi, Rob, Robík, Robča
 • Původ: Jméno Robin je starogermánského původu. Vzniklo jako francouzský překlad jména Robert. Obě tato jména se vykládají jako "slavný" nebo "skvělý".
 • Povaha: Robinové jsou odvážní a čestní. Jejich vysoká inteligence jim předurčuje vedoucí role. 
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Býka, PannyVah, StřelceBlíženců a Lva.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Konec většiny KSČ ve Federálním shromáždění

30. ledna 1990 ztratila Komunistická strana Československa (KSČ) většinové zastoupení ve Federálním shromáždění, které měla déle než 40 let. V tento den došlo totiž k hlavní vlně kooptací do Federálního shromáždění ČSSR. Celkem 119 nových mandátů v obou komorách Federálního shromáždění získalo Občanské fórum a Verejnosť proti násiliu (VPN).

Federální shromáždění sestávalo ze dvou komor, které si byly rovnocenné. Větší Sněmovna lidu měla 200 poslanců, kteří do ní byli volení přímo v jednomandátových obvodech, 134 až 137 mandátů tak drželi čeští poslanci. Druhou komorou byla Sněmovna národů, která měla 150 poslanců. Z toho bylo 75 poslanců za Česko a 75 za Slovensko.

Zákon, který kooptace umožňoval, přijalo Federální shromáždění už 28. prosince 1989. Změny ovšem začaly dokonce dříve. Do 28. prosince totiž rezignovalo 16 poslanců Sněmovny lidu a 13 poslanců Sněmovny národů. Ve stejný den, kdy byl zákon přijat, pak bylo do Sněmovny lidu kooptováno 13 nových poslanců a do Sněmovny národů 10 nových poslanců.

Do 30. ledna 1990 pak došlo k řadě rezignací a odvolání poslanců, takže ve Sněmovně lidu bylo volných 79 mandátů a ve Sněmovně národů bylo volných 58 mandátů. 30. ledna pak bylo kooptováno 76 nových poslanců Sněmovny lidu a 45 poslanců Sněmovny národů. Poslední kooptace ovšem proběhly až koncem února.

Ve Federálním shromáždění po této kooptaci (doplnění, případně rozšíření voleného orgánu jeho vlastním rozhodnutím, pozn. red.) zasedlo 152 nestraníků, 138 komunistů (KSČ), 18 členů Československé strany lidové (ČSL), 18 členů Československé strany socialistické (ČSS), 5 slovenské Strany slobody, 4 slovenské Demokratické strany, 3 členů Československé sociální demokracie, 2 Československé demokratické inicitivy, 2 Křesťansko-demokratické strany, 1 Maďarské nezávislé iniciativy, 1 Strany zelených. 6 mandátů zůstalo neobsazeno.

Představitelé čtyř hlavních politických stran (OF, KSČ, ČSL a ČSS) poté usedlo k jednomu stolu, aby se po nakonec po dlouhém jednání také dohodli na novém obsazení zastupitelstva a rady Národního výboru hlavního města Prahy (NVP). 

Komunistická strana a Národní fronta měly odvolat potřebný počet poslanců, aby v Národním výboru bylo dosaženo poměru stran 10 % pro ČSS, 35 % pro KSČ a 45 % pro OF. V Radě NVP zbylo 19 členů.

2020: Kvůli koronaviru byl vyhlášen globální stav zdravotní nouze

30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli koronaviru globální stav zdravotní nouze. Na tiskové konferenci to oznámil 8. předseda Světová zdravotnická organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, první Afričan a osoba bez lékařského vzdělání na tomto postu.

„Jediný způsob, jak tuto epidemii porazit, je spolupráce všech zemí v duchu solidarity,“ zdůraznil Ghebreyesus.

Globální stav zdravotní nouze Světová zdravotnická organizace vyhlásila teprve pošesté v historii. V roce 2009 kvůli takzvané prasečí chřipce, v roce 2014 nejdříve v souvislosti s šířením dětské obrny a následně kvůli epidemii eboly na západě Afriky, v roce 2016 kvůli viru zika v Jižní Americe a roku 2019 z důvodu epidemie eboly v Kongu.

Kdo se narodil 30. ledna

 • 1947 – Wabi Daněk, český folkový písničkář († 16. listopadu 2017)
 • Stanislav Daněk písničkář (písničkář, skladatel)Daněk , folkový písničkář († 16. listopadu 2017)
 • 1953 – Zuzana Roithová, lékařka, politička, někdejší ministryně zdravotnictví
 • 1960 – Václav Marhoul, scenárista, režisér a herec

Svět

 • 1927 – Olof Palme, švédský předseda vlády († 28. února 1986)
 • 1951 – Phil Collins, anglický zpěvák