Vodnář
Autor: CNC

30. leden <<< 31. leden >>> 1. únor

Lidé narození 31. ledna jsou Vodnáři


Svátek slaví Marika

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Marička, Márinka, Mari, Mara, Marka
  • Původ: Marika je maďarskou obdobou jména Marie. Výkladů původu jména existuje několik. Marika může vycházet z hebrejského slova "mara" (hořká, drsná), nebo aramejského "marjam" (krásná). V úvahu také přichází souvislost s egyptským výrazem "merit amm" (milovaná Bohem). Mnohem více než u nás je jméno rozšířené na Slovensku.
  • Povaha: Mariky jsou inteligentní. Někdy bývají materialisticky založené. Po životních zkušenostech se jejich životní hodnoty mění.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Berana, Lva, Vodnáře a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den pomoci malomocným

Světový den pomoci malomocným je vyhlášen již od roku 1954. Přestože lze malomocenství, nebo-li lepru, úspěšně léčit, stále touto nemocí trpí několik miliónů lidí na celém světě. Jedná se o infekční onemocnění, které napadá periferní nervy, kůži a sliznice.

Lepra se vyskytuje především v Latinské Americe, střední Africe a jihovýchodní Asii (především Indie a Bangladéš). Léčba trvá 6 - 12 měsíců. Původce nákazy, bakterii Mycobacterium leprae, objevil v roce 1869 norský mikrobiolog Gerhard Armauer Hansen. Proto se tato infekce nazývá také jako Hansenova nemoc.

První masové použití plynu v 1. světové válce

31. ledna 1915 německá armáda poprvé v historii nasadila na Východní frontě dělostřelecké střely obsahující zkapalněný slzný plyn. Těchto střel vypálila okolo 18 tisíc. Útok ale nebyl moc úspěšný, protože tamní nízké teploty zapříčinily částečné zamrznutí zbraní. 

Smrtící zbraň ale nezůstala stranou dlouho a už 22. dubna 1915 Němci použili 5730 lahví naplněných chlórem u belgického města Ypry proti Francouzům a Britům v zákopech.  Zhruba 5000 vojáků zemřelo velmi krutou smrtí a chemická válka se rozjela naplno.

První slzný plyn ve válce použili sice už Francouzi 3. srpna 1914. Proti německé pěchotě vypálili granáty naplněné relativně neškodným slzným plynem chloracetonem.

Dopady chemických zbraní po první světové válce byly tak devastující, že došlo následně na základě mezinárodní úmluvy k zákazu nasazení bojových plynů. I přes úmluvy ale ještě k nasazení bojových plynů v budoucnu došlo a dochází. Příkladem je třeba Itálie, která použila chemické zbraně při tažení proti Etiopii v letech 1935 až 1936.

1962: Zemřel král komiků Vlasta Burian

31. ledna 1962 na plicní embolii zemřel Vlasta Burian, který před 2. světovou válkou patřil k nejoblíbenějším hercům.

V letech 1923 až 1956 natočil čtyři němé a 36 zvukových filmů. Stal se legendou stříbrného plátna. Jmenujme např. snímky Tři vejce do skla, Hrdina jedné noci, Provdám svou ženu, Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa, C. a k. polní maršálek, Pobočník Jeho Výsosti, U snědeného krámu, Když Burian prášil, Hrdinný kapitán Korkoran, Přednosta stanice, Funebrák, U pokladny stál.

Populární a na dobové poměry velmi movitý herec se záhy dostal do hledáčku komunistů. Po válce ho zatkli za kolaboraci, soud jej sice osvobodil, ale Burian ve vězení nakonec stejně skončil. Byl obviněn například z toho, že ve svém domě hostil nacisty nebo že se s nimi zdravil heilováním. Posléze nesměl hrát, propadl mu majetek a živil se mimo jiné jako pasák krav.

Když mu totalitní režim dovolil se k herectví vrátit, musel se veřejně omluvit v tisku. Majetek ale herci vrácen nebyl, měl co dělat, aby se vůbec uživil. Vystupoval i nemocný, což se mu stalo osudným.

V listopadu 1998 byla na jeho vile v Dejvicích odhalena pamětní deska. Další jsou na stadionu pražské Sparty, kde Burian několik let profesionálně chytal v bráně a u stadionu Viktorie Žižkov. Dostal se i do pražského muzea voskových figurín.

V únoru 2002 byly ostatky manželů Burianových přeneseny z Vinohradského hřbitova do nového hrobu na pražském Vyšehradě.

Burian se stal vítězem ankety České televize o krále komiků. Druhý skončil Vladimír Menšík a třetí Jiřina Bohdalová.

Kdo se narodil 31. ledna

  • 1785 – Magdalena Dobromila Rettigová, buditelka, spisovatelka, autorka kuchařek, básní, divadelních her a krátkých próz († 5. srpna 1845)
  • 1955 – Martin Patřičný, výtvarník a spisovatel
  • 1996 – Agáta Kestřánková, spisovatelka

Svět

1911 – Baba Vanga, bulharská nevidomá věštkyně († 11. srpen 1996)

1923 – Norman Mailer, americký spisovatel († 10. listopadu 2007)

1938 – Beatrix, nizozemská královna

1981 – Justin Timberlake, americký zpěvák