
31. leden <<< 1. únor >>> 2. únor
Lidé narození 1. února jsou Vodnáři.
Svátek slaví Hynek
- Ženský protějšek: nemá
- Nejpoužívanější domácí podoby: Hyneček, Hynda, Hynouš, Hynoušek, Hyňa
- Původ: Jméno Hynek pochází z německého jméno Heinrich, které tvoří slova „domov“ (heim) a „vládce“ (ríhi). Výklad jména je tedy „vládce domu“.
- Povaha: Hynkové jsou rozhodní, důslední a někdy také tvrdohlaví. Velmi dobře se orientují v mezilidských vztazích díky vrozené empatii.
- Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Lva, Kozoroha, Štíra a Střelce.
Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >
Havárie amerického raketoplánu Columbia
Datum 1. února je v kosmonautice černým dnem. Ten den v roce 2003 došlo k havárii raketoplánu Columbia, při které přišli všichni členové posádky o život.
Zbývalo už jen 16 minut do přistání sedmičlenné posádky na Floridě, když došlo k havárii raketoplánu Columbia. O osudu výpravy bylo ale paradoxně rozhodnuto již 83 vteřin od startu.
Mise raketoplánu Columbia byla převážně vědecká a trvala 16 dní. Členové posádky až do poslední chvíle netušili, že s Columbií není vše v pořádku. Raketoplán se pak rozpadl při vstupu do atmosféry a jeho trosky se našly rozeseté na stovkách kilometrů čtverečních.
Těsně po startu došlo k ulomení většího kusu pěnové izolace, který při odpadnutí poškodil křídlo raketoplánu. To se misi stalo osudným. Při návratu zpátky na Zem se do poškozeného křídla dostávalo plazma o teplotě více než 1600 °C, které vzniklo třením raketoplánu s atmosférou. To nakonec vedlo k odpadnutí celého levého křídla.
K vyšetření příčin havárie byla sestavena zvláštní komise, která pracovala sedm měsíců a navrhla 29 opatření. Raketoplány, které měly především zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, byly uzemněny a zásobování bylo závislé jen na ruské straně. Znovu se raketoplány začaly používat v roce 2005, ale testovací let nebyl úspěšný a jejich návrat do vesmíru proběhl až v roce 2006.
2017: Britský parlamentu odklepl brexit
1. ledna 2017 poslanci britského parlamentu schválili zákon o vystoupení Spojeného království z Evropské unie poměrem hlasů 498:114.
Vystoupení z Evropské unie, tzv. brexit (zkrácené označení pro proces ukončení členství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii), si Britové odhlasovali v referendu 23. června 2016. Pro bylo 51,9 % voličů.
Odchod z EU se podle platných pravidel má uskutečnit dva roky po podání oficiální žádosti. V případě Spojeného království došlo k průtahům, za něž mohl tamní parlament, který měl výhrady k dohodám s EU a dlouho dobu zamítal vládní návrhy na řešení situace.
Složitá jednání komplikovala zvláště otázka vzniku britsko-unijní hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou a riziko obnovení irského konfliktu. Členství Spojeného království v EU, které započalo v roce 1973 (tehdy šlo o Evropské hospodářské společenství (EHS), předchůdce Evropské unie), bylo ukončeno 31. ledna 2020.
Kdo se narodil 1. února
- 1942 – Jiří Poborák, spisovatel komiksu Čtyřlístek
- 1951 – Dagmar Havlová, švagrová Václava Havla
- 1956 – Josef Lux, politik z KDU-ČSL († 21. listopadu 1999)
- 1975 – Tomáš Vlasák, hokejový útočník
- 1983 – Tomáš Grigar, fotbalový brankář
- 1983 – Iveta Benešová, tenistka
- 1986 – Ladislav Šmíd, hokejový obránce
- 1993 – Lucie Charvátová, lyžařka a biatlonistka
Svět
- 1931 – Boris Jelcin, první prezident ruské federace († 23. dubna 2007)
- 1942 – Terry Jones, britský komik a režisér († 21. ledna 2020)
- 1968 – Lisa Marie Presley, americká zpěvačka a herečka
- 1990 – Laura Marling, britská zpěvačka