Vodnář
Autor: CNC

31. leden <<< 1. únor >>> 2. únor

Lidé narození 1. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Hynek

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Hyneček, Hynda, Hynouš, Hynoušek, Hyňa 
  • Původ: Jméno Hynek pochází z německého jméno Heinrich, které tvoří slova „domov“ (heim) a „vládce“ (ríhi). Výklad jména je tedy „vládce domu“.
  • Povaha: Hynkové jsou rozhodní, důslední a někdy také tvrdohlaví. Velmi dobře se orientují v mezilidských vztazích díky vrozené empatii.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Lva, Kozoroha, ŠtíraStřelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Havárie amerického raketoplánu Columbia

Datum 1. února je v kosmonautice černým dnem. Ten den v roce 2003 došlo k havárii raketoplánu Columbia, při které přišli všichni členové posádky o život.

Zbývalo už jen 16 minut do přistání sedmičlenné posádky na Floridě, když došlo k havárii raketoplánu Columbia. O osudu výpravy bylo ale paradoxně rozhodnuto již 83 vteřin od startu

Mise raketoplánu Columbia byla převážně vědecká a trvala 16 dní. Členové posádky až do poslední chvíle netušili, že s Columbií není vše v pořádku. Raketoplán se pak rozpadl při vstupu do atmosféry a jeho trosky se našly rozeseté na stovkách kilometrů čtverečních.

Těsně po startu došlo k ulomení většího kusu pěnové izolace, který při odpadnutí poškodil křídlo raketoplánu. To se misi stalo osudným. Při návratu zpátky na Zem se do poškozeného křídla dostávalo plazma o teplotě více než 1600 °C, které vzniklo třením raketoplánu s atmosférou. To nakonec vedlo k odpadnutí celého levého křídla.

vyšetření příčin havárie byla sestavena zvláštní komise, která pracovala sedm měsíců a navrhla 29 opatření. Raketoplány, které měly především zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, byly uzemněny a zásobování bylo závislé jen na ruské straně. Znovu se raketoplány začaly používat v roce 2005, ale testovací let nebyl úspěšný a jejich návrat do vesmíru proběhl až v roce 2006.

2017: Britský parlamentu odklepl brexit

1. ledna 2017 poslanci britského parlamentu schválili zákon o vystoupení Spojeného království z Evropské unie poměrem hlasů 498:114.

Vystoupení z Evropské unie, tzv. brexit (zkrácené označení pro proces ukončení členství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii), si Britové odhlasovali v referendu 23. června 2016. Pro bylo 51,9 % voličů.

Odchod z EU se podle platných pravidel má uskutečnit dva roky po podání oficiální žádosti. V případě Spojeného království došlo k průtahům, za něž mohl tamní parlament, který měl výhrady k dohodám s EU a dlouho dobu zamítal vládní návrhy na řešení situace.

Složitá jednání komplikovala zvláště otázka vzniku britsko-unijní hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou a riziko obnovení irského konfliktu. Členství Spojeného království v EU, které započalo v roce 1973 (tehdy šlo o Evropské hospodářské společenství (EHS), předchůdce Evropské unie), bylo ukončeno 31. ledna 2020.

Kdo se narodil 1. února

Svět

  • 1931 – Boris Jelcin, první prezident ruské federace († 23. dubna 2007)
  • 1942 – Terry Jones, britský komik a režisér († 21. ledna 2020)
  • 1968 – Lisa Marie Presley, americká zpěvačka a herečka
  • 1990 – Laura Marling, britská zpěvačka