Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Lékaři: Ošklivou nemocí se nakazíte spíš při cestování než doma od migrantů

Větší riziko pro přenos nákazy do Česka představují podle lékařů turisté vracející se z ciziny, nikoliv uprchlíci.
Větší riziko pro přenos nákazy do Česka představují podle lékařů turisté vracející se z ciziny, nikoliv uprchlíci.  (Autor: archiv Blesk - Aneta Schürgerová)
Autor: ČTK, kle - 
17. března 2016
14:55

Cestování představuje mnohem větší riziko přivezení nebezpečných nákaz do Česka než imigrace. Lidé se mohou nakazit při cestě po zahraničí, infekci pak přivezou do vlasti. Ve čtvrtek to řekli primářka Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová a František Stejskal z odborné Společnosti infekčního lékařství.

„Větší riziko importu chorob je z cestování, ne migranti,“ uvedl Stejskal. Podle Roháčové nepředstavuje migrační vlna v Česku hrozbu pro šíření nákaz. „Rozhodně nechci říct, že migrační vlna povede k zavlečení vysoce nebezpečné nákazy. Opravdu nejsme ohroženi migrační vlnou,“ uvedla Roháčová.

Hana Roháčová Hana Roháčová | archiv Blesku

Počet běženců v Česku je velmi malý. Lidé bez řádných dokladů, které policie zadrží, se dostávají do záchytných zařízení. V nich podstupují zdravotní prohlídky. Do ČR míří hlavně ekonomičtí migranti, a to většinou ze Slovenska, dalších zemí EU či Ukrajiny.

Nebezpečnou nákazu do Česka obvykle přivážejí čeští turisté z ciziny. Stejskal připomněl spalničky na Ústecku v roce 2014. Původcem infekce byl muž, který se vrátil z Indie.

Ebola se loni nepotvrdila

Česko má pro případ nebezpečné nákazy přesný plán postupu, do něhož se zapojuje celý integrovaný záchranný systém. V Nemocnici Na Bulovce je speciální pracoviště se třemi bioboxy, v nichž jsou čtyři místa.

„Centrum máme v pohotovosti trvale, tedy 24 hodin denně. Aktivace je do 60 minut. Spustí se filtroventilace, naplní kontaminační roztoky, dorazí vyškolený personál,“ popsala Roháčová. Cvičení se podle ní koná každý týden, většinou i se simulací příjezdu pacienta.

Loni experti z Bulovky přijali 12 pacientů s různým rizikem nákazy. Nejvážnější případ bylo podezření na ebolu u muže, který se vrátil z Libérie. Nákaza se tehdy neprokázala.

Specializovaná péče o lidi, kteří by mohli být nakaženi, je velmi drahá. Vzorky kurýr převáží do Berlína na rozbor, výsledky jsou do pár hodin. Ochranný oblek pro zdravotníky, který je na jedno použití, vyjde bez vybavení na 3000 korun. Pokud má všechny náležitosti, stojí asi 30 tisíc korun.