Lidé narození 27. února jsou Ryby.  


Svátek slaví Alexandr

  • Ženský protějšek: Alexandra
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Alex, Alexis, Lexa, Lexy, Saša, Saška
  • Původ: Jméno Alexandr je řeckého původu. Pochází ze slova „Alexandros“, jehož význam je „obránce mužů“. „Alexo“ znamená „bránit“ a „andros“ je „muž“.
  • Povaha: Alexandrové jsou inteligentní. Zajímají je duchovní záležitosti. Díky překonávání mnoha životních překážek se z nich stávají vyzrálé osobnosti.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Ryb, Vodnáře, Kozoroha, Vah, Lva a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den povědomí o anosmii

Anosmie je nemoc, která se projevuje částečnou nebo úplnou ztrátou čichu. 27. únor je věnován lidem, kteří tímto postižením trpí.

Světový den povědomí o anosmii byl poprvé iniciován v roce 2012. Založil jej Američan Daniel Schein, který sám anosmií trpí. Den zvýšení povědomí o anosmii tehdy začal jako událost na Facebooku, dnes je z něj celosvětová událost, které se účastní vědecká a zdravotnická centra nebo charity. 

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, anosmie může být pro život až ohrožující, zejména v podobě celkové ztráty čichu. Pachy nás varují před různými každodenními nebezpečími, jako jsou třeba zkažené potraviny. Ještě závažnějším nebezpečím může být ale nevypnutý plynový sporák nebo jiný únik plynu. Zatímco zdravý člověk je schopný ohrožení rozpoznat včas, osoba postižená anosmií zápach plynu neucítí. Čichotupost, jak se anosmii také česky říká, může způsobovat i nechuť k jídlu

Anosmie může být vrozená nebo získaná, trvalá nebo dočasná. V současné době neexistují léky, kterými by se dala anosmie překonat.  

Psalo se 27. února před rokem: