Lidé narození 28. února jsou Ryby.  


Svátek slaví Lumír

  • Ženský protějšek: Lumíra
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Lumírek, Lumča, Lumík, Lumi, Míra, Mirek 
  • Původ: Jméno Lumír je slovanského původu. Jedná se o novodobé jméno, které je zřejmě zkráceninou jména Lubomír. Výklad mají tato dvě jména stejný – „mírumilovný“.
  • Povaha: Lumírové jsou spolehliví a věrní přátelé i partneři. Kariéru budují raději samostatně, bez nadřízených. Těžko snášejí autority.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Ryb, Vodnáře, Kozoroha, Vah a Panny.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


První elektrické osvětlení Staroměstského náměstí

28. února roku 1883 bylo Staroměstské náměstí poprvé osvětleno elektrickými lampami. Jednalo se o vynález Františka Křižíka a jeho obloukové lampy.

Ačkoli je František Křižík považován za vynálezce obloukové lampy, ve skutečnosti pouze zdokonalil již existující lampu ruského vynálezce Pavla Nikolajeviče Jabločkova. Křižík za svoji verzi lampy získal na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži zlatou medaili. První kusy těchto lamp byly umístěny roku 1882 v Hybernské ulici v Praze, postupně se rozšiřovaly dále.

Na Staroměstském náměstí lampy dlouho nevydržely, zůstaly tam pouze dva týdny. Předchůdcem elektrického osvětlení byly plynové lampy, které rozsvěcel lampář, ještě dříve se ale používal oheň. Zárodek veřejného osvětlení v Praze se datuje do 14. století. Právě na Staroměstském náměstí udržoval ponocný oheň v kovových pánvích. 

Den boje proti vzácným chorobám

Na poslední únorový den připadá také Mezinárodní den boje proti vzácným onemocněním. Pokud je přestupný rok, slaví se tento den až zítra. Jedná se o akci pořádanou organizací EURORDIS, která sdružuje pacienty se vzácným onemocněním na evropské úrovni. Problémy, kterým čelí lidé s vzácnými nemocemi, se týkají zejména včasné diagnózy, nedostatečného vzdělání lékařů a dostupnosti léků. 

Psalo se 28. února před rokem: