Lidé narození 26. února jsou Ryby.  


Svátek slaví Dorota

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Dora, Dorča, Dorka, Dorinka, Dorotka
  • Původ: Jméno Dorota je řeckého původu. Vychází ze jména Doróthea nebo Theodéra, jehož význam je „boží dar“. V minulosti se jméno používalo pro označení lehkých žen, což snížilo jeho oblibu.
  • Povaha: Doroty jsou odhodlané a dominantní, přesto zůstávají opatrné a praktické. V životě se rozhodně neztratí.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení StřelceRaka, Ryb a Lva.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí úmrtí Arnošta Lustiga

26. února 2011 zemřel židovský spisovatel Arnošt Lustig. Ve svých knihách se věnoval především tématům holocaustu, židovství a druhé světové války.

Arnošt Lustig se narodil v Praze v roce 1926, kde také chodil do školy. Když ho ale v roce 1941 z rasových důvodů vyloučili, vyučil se krejčím. Již další rok byl ale deportován do židovského ghetta v Terezíně. Z Terezína byl převezen dál, prošel si koncentračními tábory Osvětim i Buchenwald. V dubnu roku 1945 unikl z transportu smrti do Dachau a po zbytek války se skrýval v Praze. Prakticky celá jeho rodina byla za války vyvražděna, z koncentračního tábora Mauthausen se vrátila sestra Hana. Tyto události Lustiga zásadně ovlivnily. 

21. srpen 1968 trávil s rodinou na dovolené v Itálii, ze zahraničí se pak do Československa vrátil až po revoluci. Emigraci trávil v Americe, kde se stal významnou osobností československé exilové literatury. 

Mezi jeho nejznámější díla patří Modlitba pro Kateřina Horovitzovou, Dita Sachsová a kniha povídek Démanty noci

Po návratu domů stále pokračoval s psaním knih, věnoval se také přednáškové činnosti. 

Psalo se 26. února před rokem: