Ryby
Autor: CNC

25. únor <<< 26. únor >>> 27. únor

Lidé narození 26. února jsou Ryby.  


Svátek slaví Dorota

 • Mužský protějšek: nemá
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Dora, Dorča, Dorka, Dorinka, Dorotka
 • Původ: Jméno Dorota je řeckého původu. Vychází ze jména Doróthea nebo Theodéra, jehož význam je „boží dar“. V minulosti se jméno používalo pro označení lehkých žen, což snížilo jeho oblibu.
 • Povaha: Doroty jsou odhodlané a dominantní, přesto zůstávají opatrné a praktické. V životě se rozhodně neztratí.
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení StřelceRaka, Ryb a Lva.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí úmrtí Arnošta Lustiga

26. února 2011 zemřel židovský spisovatel Arnošt Lustig. Ve svých knihách se věnoval především tématům holocaustu, židovství a druhé světové války.

Arnošt Lustig se narodil v Praze v roce 1926, kde také chodil do školy. Když ho ale v roce 1941 z rasových důvodů vyloučili, vyučil se krejčím. Již další rok byl ale deportován do židovského ghetta v Terezíně. Z Terezína byl převezen dál, prošel si koncentračními tábory Osvětim i Buchenwald. V dubnu roku 1945 unikl z transportu smrti do Dachau a po zbytek války se skrýval v Praze. Prakticky celá jeho rodina byla za války vyvražděna, z koncentračního tábora Mauthausen se vrátila sestra Hana. Tyto události Lustiga zásadně ovlivnily. 

21. srpen 1968 trávil s rodinou na dovolené v Itálii, ze zahraničí se pak do Československa vrátil až po revoluci. Emigraci trávil v Americe, kde se stal významnou osobností československé exilové literatury. 

Mezi jeho nejznámější díla patří Modlitba pro Kateřina Horovitzovou, Dita Sachsová a kniha povídek Démanty noci

Po návratu domů stále pokračoval s psaním knih, věnoval se také přednáškové činnosti. 

1993: První bombový útok na Světové obchodní centrum

26. února 1993 se uskutečnil první bombový útok na Světové obchodní centrum (World Trade Center, zkráceně WTC), tehdejší dominantu newyorské čtvrti Manhattan. Bylo při něm zabito šest lidí a 1042 utrpělo různě vážná zranění. K nim došlo také kvůli chaosu při evakuaci, která byla nezbytná, jelikož značnou část budovy vyplnil dým.

Islámští teroristé odpálili zhruba 680 kilogramovou improvizovanou nálož na bázi nitrátu močoviny z dodávky značky Ford Econoline v garážích pod Severní věží. Výbuch způsobil třicetimetrovou díru.

Protože útočníci dodávku s bombou zaparkovali několik metrů od původně plánovaného místa, a to hned vedle jednoho z podpůrných sloupů, výbuch statiku budovy vážněji nenarušil. Kdyby Ford umístili blíže k betonovým základům WTC, pravděpodobně by dosáhli svého cíle, tedy aby se Severní věž zřítila na Jižní a obě byly zničeny.

Šesti z islámských atentátníků v čele s Ramzi Yousefem a Mohamedem Salamehem soud uložil dlouholeté tresty vězení. Akci údajně financovala teroristická skupina Al-Káida.

Světové obchodní centrum bylo slavnostně otevřeno 4. dubna 1973. V době svého dokončení byla Dvojčata – Severní věž s výškou 417 m a Jižní věž s výškou 415 m – nejvyššími budovami na světě. K zničení WTC došlo během teroristických útoků 11. září 2001.

Kdo se narodil 26. února

Svět

 • 1802 – Victor Hugo, francouzský básník († 22. květen 1885)
 • 1829 – Levi Strauss, americký obchodník a vynálezce džínsů († 26. září 1902)
 • 1846 – Buffalo Bill, vlastním jménem William Frederic Cody, americký dobrodruh a legendární postava Divokého západu († 10. ledna 1917)
 • 1869 – Naděžda Krupská, sovětská politická pracovnice a revolucionářka, manželka V. I. Lenina († 27. února 1939)
 • 1932 – Johnny Cash, americký zpěvák, kytarista a skladatel († 12. září 2003)
 • 1987 – Juraj Kucka, slovenský fotbalista