Ryby
Autor: CNC

24. únor <<< 25. únor >>> 26. únor

Lidé narození 25. února jsou Ryby.  


Svátek slaví Liliana

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Lilianka, Lili, Lila, Lilien, Lilka, Liana
  • Původ: Jméno Liliana je latinského původu. Vychází z latinského slova „lilium“, což je označení pro květinu lilii. Ta se vykládá jako symbol čistoty a tentýž výklad nese i samotné jméno. Setkat se lze ještě s jedním významem a to „hravá“ nebo „veselá“. Jedná se o překlad ze starověkého jazyka sanskrtu. Podle další teorie může mít Liliana souvislost se jménem Elizabeth. 
  • Povaha: Liliany jsou praktické a ve společnosti velmi oblíbené. Angažují se v pomoci ostatním.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Raka, Berana, Býka, Štíra a Střelce

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Komunistický převrat v Československu

25. únorem vyvrcholil proces, který nazýváme komunistickým převratem a který zahájil přes padesát let trvající období komunistické totality. 

„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována.
Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak, jak byly podány, přijal.“

Slova ze známého projevu Klementa Gottwalda z 25. února, která pronesl na demonstraci na podporu komunistů a jejich požadavků vůči prezidentu Edvardu Benešovi na Václavském náměstí, byla tečkou za vládní krizí. 

Vládní krize vznikla roku 1947 v návaznosti na Krčmaňskou aféru, kdy komunisté připravovali atentát na tři členy vlády – Petra Zenkla, Jana Masaryka a Prokopa Drtinu, kdy všichni tři ministři obdrželi balíček s výbušninou. Nekomunističtí členové vlády požadovali vyšetření incidentu, kterému ale komunistický ministr vnitra, do jehož gesce patřila policie, bránil. 

Komunističtí členové vlády nepřistoupili na požadavky demokratických stran ohledně vyšetřování, v důsledku čehož podali tři ministři demisi. Prezident Beneš nechtěl demisi přijmout, pod pohrůžkami předsedy vlády Klementa Gottwalda ale nakonec ustoupil a nevypsal nové volby, jak mu ukládala ústava, a doplnil do vlády lidi podle Gottwaldova návrhu

Ačkoli Gottwald mluvil o připravenosti Sovětského svazu zasáhnout silou, pokud nebudou jeho požadavky splněny, nebyla to pravda. Pravdou ovšem je, že v rámci Lidových milicí bylo připraveno několik tisíc ozbrojených osob podřízených pouze komunistické straně. 

Mezi oběti komunistického režimu řadíme zejména 205 486 politických vězňů, 170 938 emigrantů, 21 440 osob zařazených do táborů nucených prací a minimálně 282 osob usmrcených při pokusu o přechod státní hranice. 

1969: Na Václaváku se upálil student Jan Zajíc

25. února 1969, v den 21. výročí únorového puče, se v průchodu poblíž tehdejších kin Letka a Čas na pražském Václavském náměstí upálil osmnáctiletý student Jan Zajíc.

Zajíc tak učinil přesně měsíc po pohřbu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 na horní části Václavského náměstí u Národního muzea načichal éteru, polil hořlavinou a zapálil se na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.

Jan Zajíc byl druhým mladíkem, který se na protest proti politické situaci v normalizačním Československu upálil, proto je označován jako pochodeň číslo 2.

Před tímto činem se účastnil hladovky, již ukončil právě 25. února. Následovat Palacha ho přiměla děsivá skutečnost, že se po sebevražedném činu studenta Filozofické fakulty UK v Praze nic nezměnilo. Zklamalo ho, že Palachův čin nepřinesl žádnou dlouhodobější reakci ve společnosti.

StB, aby zabránila dalším demonstracím, nechala Zajícovy ostatky převézt do jeho rodného Vítkova, kde byl 2. března 1969 pohřben. Zanechal po sobě dva dopisy na rozloučenou. Jeden pro své blízké a druhý pro „Občany Republiky československé“.

Kdo se narodil 25. února

Svět

  • 1841 – Auguste Renoir, francouzský impresionistický malíř († 3. prosince 1919)
  • 1842 – Karel May, německý spisovatel († 30. března 1912)
  • 1873 – Enrico Caruso, italský operní pěvec († 2. srpna 1921)
  • 1966 – Téa Leoni, americká herečka
  • 1986 – James Phelps, britský herec