Ryby
Autor: CNC

23. únor <<< 24. únor >>> 25. únor

Lidé narození 24. února jsou Ryby.  


Svátek slaví Matěj

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Maty, Máťa, Matějek, Matýsek, Mates
  • Původ: Jméno Matěj je hebrejského původu. Vychází ze slovního spojení „Mattyth Jáh(u)“, které znamená „dar od Boha“ či „Hospodinův dar“. 
  • Povaha: Matějové jsou náladoví a citliví. Reagují někdy neadekvátně rychle a přehnaně. Jsou oblíbení u opačného pohlaví. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka a Ryb.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí narození Jiřího Trnky

24. února 1912 se v Plzni narodil Jiří Trnka, český výtvarník, režisér, spisovatel, ilustrátor a především průkopník animovaného filmu v Československu. 

Jiří Trnka vyrůstal v rodině, kde se podomácku vyráběly hračky ze dřeva. To ho pak nasměrovalo k loutkám a loutkovým filmům. Po studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze provozoval rok vlastní loutkové divadlo na Václavském náměstí v Rokoku.

Mezi jeho nejznámější díla patří ilustrace řady dětských knížek Míša Kulička, loutkový film Sen noci svatojánské nebo Zahrada. Za vrchol jeho tvorby jsou považovány filmy z 60. let jako Kybernetická babička nebo Ruka, které se vyjadřují k totalitě a nadšení z technologického pokroku, které Trnka nesdílel. 

V roce 1945 založil spolu s dalšími mladými umělci studio kresleného filmu Bratři v triku. Podílel se také na přípravách výstav Expo 58 a 67 v Bruselu a Montrealu

Za svou tvorbu získal řadu ocenění, mimo jiné Cenu Hanse Christiana Andersena za ilustraci nebo titul národního umělce

2022: Putin rozpoutal rusko-ukrajinskou válku

24. února 2022 Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu jako součást Ruské vojenské intervence na Ukrajinu. Ruská agrese na Ukrajině, válka na Ukrajině či Putinova válka se stala vyvrcholením rusko-ukrajinské krize, která začala ruskou anexí Krymu v roce 2014.

V ranních hodinách 24. února 2022 ruský prezident Vladimír Putin zveřejnil prohlášení, v rámci kterého oznámil zahájení „speciální vojenské operace“ s cílem „demilitarizace a denacifikace Ukrajiny“.

Téměř okamžitě po zahájení války Ukrajina oznámila přerušení diplomatických vztahů s Ruskou federací. Kvůli vypuknutí bojů vyhlásil prezident Volodymyr Zelenskyj válečný stav a 25. února všeobecnou mobilizaci. Invaze odstartovala nebývalou migrační vlnu, obrovskou míru solidarity a protiválečné protesty v řadě států světa.

Již od počátku konfliktu skeptici varovali, že se ruská invaze na Ukrajinu stane největší bojovou operací v Evropě od skončení 2. světové války, což se kvůli jejímu rozsahu potvrdilo.

Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu Evropská unie zahájila hospodářské sankce vůči Rusku. Mj. byl omezen vývoz z Ruska a dovoz do RF řady produktů (mj. vojenského materiálu a technologií, ropy a prostředků k jejímu zpracovaní či luxusního zboží). Pro fyzické osoby sankce znamenají zákaz cestování, zmrazení majetku a bankovních účtů.

Kdo se narodil 24. února

Svět