Propracované a realistické. Takové byly původní loutky, které výtvarník Jiří Trnka (†57) vyráběl pro zfilmovanou shakespearovskou komedii Sen noci svatojánské. Jenže po 60 letech skladování vypadají spíš jako z hororu! „Sype se jim tělo z latexové pěny, ruce se rozpadly úplně a zůstaly jen drátky. Barvy z obličejů se smazaly a oblečení je často zničené,“ vypočítává závady na loutkách vnuk Jiřího Trnky, Matyáš Trnka (37).

Nedochovaly se všechny

Největší škoda je to, že se z padesátky loutek z filmu dochovalo jen 12 postav. „Sháníme peníze pomocí veřejné sbírky. Ještě je můžeme zachránit,“ doufá Matyáš Trnka. Oprava jediné postavičky přitom trvá až 6 týdnů a stojí od 12 do 45 tisíc korun. Podle Matyáše Trnky jde o náročný proces taky proto, že nikdo ještě podobné, takto staré a zničené loutky neopravoval.

Drolí se pod prsty

Největší »paseku« napáchal čas na latexové pěně, která tvořila výplně těl loutek. Dřív měkký světlý materiál podobný molitanu ztvrdl a drolí se při nejmenším doteku. „Nahradit ho bude umění, protože musí vypadat věrohodně,“ vysvětlil Trnka. Rozdrolený materiál přitom někde odhaluje kovovou kostru postavy.

Fotogalerie
8 fotografií