Vodnář

Lidé narození 23. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Zdeněk

  • Ženský protějšek: Zdeňka, Zdenka
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Zdeněček, Zdenda, Zdéňa, Zdeňa
  • Původ: Jméno Zdeněk je slovanského původu. Zřejmě vzniklo jako další verze jmen Zděslav (původně Sděslav) a Zdislav. Vykládá se jako "stát se slavným". Existuje také teorie, že jméno Zdeněk pochází z latinského jména "Sidonius", které znamená "původem ze Sidonu". 
  • Povaha: Zdeňkové jsou silné osobnosti, což je pro ně velmi důležité, neboť se v životě setkávají s mnoha překážkami. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Berana a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Sonda Pioneer 10

23. ledna 2003 byl zachycen poslední signál z americké planetární sondy Pioneer 10, který se zrovna pohyboval zhruba 12 miliard kilometrů daleko od Země.

Jejím cílem bylo prozkoumat planetu Jupiter a vnější oblasti sluneční soustavy. Jako první sonda tento svůj úkol splnila. Sonda má i identické dvojče zvané Pioneer 11. Ta dosáhla oblasti Saturnu.

V evidenci mezinárodní organizace COSPAR, která podporuje a koordinuje vědecký výzkum kosmického prostoru prostředky kosmonautiky, dostala sonda označení 1972-012A.

Již v roce 1971 se začala montovat raketa Atlas-Centaur, díky které se Pioneer 10 stal nejrychlejším tělesem historie s rychlostí 14,365 km/s. Start musel být kvůli větru třikrát odložen, ale nakonec raketa vyletěla 2. března 1972.

Sonda prolétla bez škrábance pásmem asteroidů a 6. listopadu 1973 oficiálně vstoupila do pásma Jupitera. O dva dny později projela dráhou měsíce Sinope. 26. listopadu se sonda potkala se silnými radiačními pásy Jupitera. Zajímavé je, že byly známé ještě dříve než radiační pásy Země. Snímky Jupiteru začala sonda pořizovat 3. prosince 1973.

Psalo se 23. ledna před rokem: