Vodnář
Autor: CNC

21. leden <<< 22. leden >>> 23. leden 

Lidé narození 22. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Slavomír

  • Ženský protějšek: Slavomíra
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Slavomírek, Sláva, Slávek, Sláveček, Míra, Mirek
  • Původ: Jméno Slavomír je slovanského původu. Tvoří jej slova "slavný" a "mír". Výklad jména je tedy "mírumilovný" nebo "slavící mír". 
  • Povaha: Slavomírové působí jako extroverti, ale svoje soukromí si velmi hlídají. Jsou ambiciózní, nadaní a vyrovnaní. Bývají velmi dobrými otci a manžely. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Ryb, Lva, Berana, Býka, Štíra a Kozoroha

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Smrt královny Viktorie

22. ledna 1901 zemřela ve věku 81 let královna Spojeného království Velké Británie a Irska a první císařovna Indie královna Viktorie na svém Osborne House na ostrově Wight. Byla poslední představitelkou hannoverské dynastie na britském trůnu. 

Její syn a následník Eduard VII. pocházel ze sasko-kobursko-gotské dynastie. Jméno rodu ale v roce 1917 změnil její vnuk Jiří V. pod tlakem protiněmecky laděné veřejnosti na Windsorskou dynastii, která vládne v Británii dodnes.

Otcem Viktorie byl princ a vévoda z Kentu Edward a matkou princezna Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldská. Není proto divu, že jejím rodným jazykem byla němčina. Královnou se stala již ve svých 18 letech v roce 1837. Se svým manželem a zároveň bratrancem princem Albertem Sasko-Kobursko-Gothajským zplodili devět dětí. Těm se postupně narodilo 42 potomků.

I když její pozice už byla v konstituční monarchii kvůli zvyšující se moci britské Dolní sněmovny spíše symbolická a reprezentativní, dosáhla mnoha diplomatických úspěchů. Pomohla například odvrátit druhou francouzsko-německou válku v roce 1875, když napsala německému císaři dopis.

Královna přezdívaná „babička Evropy“, která vládla neuvěřitelných 63 let, je pochována vedle svého manžela ve Frogmore Mauzoleu.

2019: Novela insolvenčního zákona

22. ledna 2019 Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila novelu insolvenčního zákona platného od 30. března 2006. Cílem novely bylo řešit problém předlužení postihující kolem 900 tisíc občanů Česka.

Poslanci sice přiklepli oddlužení, ale ne pro každého. Zavrhli širší senátní návrh, který by pomohl i nejchudším Čechům, kteří se dostali do problémů.

„Exukuce po Česku: dlužník bude odlužen, když za pět let života na hranici bídy zaplatí minimálně 30 procent dluhů. Bude vůbec koho odlužovat?“ Takto kometovala novelu hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská.

Kdo se narodil 22. ledna

  • 1871 – Karel Fiala, český herec († 27. července 1931)
  • 1929 – Petr Eben, hudební skladatel († 24. října 2007), otec herce, hudebníka a moderátora Marka Ebena
  • 1943 – Jiří Štaidl, český písňový textař, scenárista, hudebník a divadelní manažer († 9. října 1973)
  • 1958 – Pavel Spurný, český astronom
  • 1975 – David Výborný, hokejista

Svět