Vodnář

Lidé narození 22. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Slavomír

  • Ženský protějšek: Slavomíra
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Slavomírek, Sláva, Slávek, Sláveček, Míra, Mirek
  • Původ: Jméno Slavomír je slovanského původu. Tvoří jej slova "slavný" a "mír". Výklad jména je tedy "mírumilovný" nebo "slavící mír". 
  • Povaha: Slavomírové působí jako extroverti, ale svoje soukromí si velmi hlídají. Jsou ambiciózní, nadaní a vyrovnaní. Bývají velmi dobrými otci a manžely. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Ryb, Lva, Berana, Býka, Štíra a Kozoroha

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Smrt královny Viktorie

22. ledna 1901 zemřela ve věku 81 let královna Spojeného království Velké Británie a Irska a první císařovna Indie královna Viktorie na svém Osborne House na ostrově Wight. Byla poslední představitelkou hannoverské dynastie na britském trůnu. 

Její syn a následník Eduard VII. pocházel ze sasko-kobursko-gotské dynastie. Jméno rodu ale v roce 1917 změnil její vnuk Jiří V. pod tlakem protiněmecky laděné veřejnosti na Windsorskou dynastii, která vládne v Británii dodnes.

Otcem Viktorie byl princ a vévoda z Kentu Edward a matkou princezna Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldská. Není proto divu, že jejím rodným jazykem byla němčina. Královnou se stala již ve svých 18 letech v roce 1837. Se svým manželem a zároveň bratrancem princem Albertem Sasko-Kobursko-Gothajským zplodili devět dětí. Těm se postupně narodilo 42 potomků.

I když její pozice už byla v konstituční monarchii kvůli zvyšující se moci britské Dolní sněmovny spíše symbolická a reprezentativní, dosáhla mnoha diplomatických úspěchů. Pomohla například odvrátit druhou francouzsko-německou válku v roce 1875, když napsala německému císaři dopis.

Královna přezdívaná „babička Evropy“, která vládla neuvěřitelných 63 let, je pochována vedle svého manžela ve Frogmore Mauzoleu.

Psalo se 22. ledna před rokem: