Vodnář
Autor: CNC

 20. leden <<< 21. leden >>> 22. leden

Lidé narození 21. ledna jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Běla

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Bělinka, Bělka, Běli 
  • Původ: Jméno Běla je slovanského původu. Vzniklo z francouzského jména Blanche (Blanka) a znamená "bělostná", "bílá" nebo "nevinná". 
  • Povaha: Běly jsou jemné a oduševnělé. Mají vrozenou ženskost, kterou však, ve vztahu k opačnému pohlaví nevyužívají. Zajímají se o duchovno. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Ryb, Raka, Lva a Kozoroha

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Česko-německá deklarace

Dne 21.1.1997 podepsal tehdejší předseda vlády Václav Klaus a spolkový kancléř Helmut Kohl Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji.

Cílem tohoto dokumentu bylo "udělat tlustou čáru za minulostí"Německo uznalo, že nacistická politika vytvořila prostředí pro poválečnou migraci československých Němců a česká strana lituje křivd způsobených vyhnáním německého etnika.

Obě strany se dohodly, že touto historií nebudou již do budoucna zatěžovat své vzájemné vztahy. Současně vznikla také dohoda o podpoře menšin druhého národa na území druhé strany. 

Smrt Vladimira Iljiče Lenina

21. ledna 1924 zemřel v Moskvě na následky mozkové mrtvice komunistický politik a revolucionář Vladimir Iljič Uljanov, přezdívaný Lenin. Mimo jiné údajně trpěl syfilidou v pokročilém stadiu.

Lenin se narodil 22. dubna 1870 v ruském Simbirsku zámožnému gymnaziálnímu řediteli čuvašského původu Iljovi Nikolajevičovi Uljanovovi a liberální Marii Alexandrovně Blankové. Už v jeho 16 letech mu otec zemřel na mozkovou mrtvici a rok na to byl popraven jeho starší bratr Alexandr Uljanov kvůli účasti na atentátu na cara Alexandra III., což byl velký zlom na cestě k Iljičově radikalizaci.

Začetl se do knih o teorii Karla Marxe. I když vystudoval nakonec dálkově práva v Petrohradu, svoje síly věnoval právě marxismu. V Petrohradu se zapojil do revolučního propagandistického hnutí a časem se stal vůdcem petrohradských marxistů. V roce 1895 založil levicový „Svaz boje za osvobození dělnické třídy“.

Díky jeho aktivitám strávil řadu měsíců ve vězení, tři roky ve vyhnanství na Sibiři. Po návratu se stal aktivním členem Sociálně demokratické dělnické strany Ruska (SDRSR), jejímž předsedou se stal v roce 1906. Z důvodu bezpečnosti následně několik let cestoval po Evropě.

Do Ruska se vrátil Lenin 16. dubna 1917 a vše nabralo rychlý spád. Stal se vedoucím představitelem bolševického hnutí. I když se v listopadu téhož roku konaly první svobodné volby v ruské historii, bolševici získali pouze 23,5 procent hlasů. To přimělo Lenina odstoupit od demokratických principů.

19. ledna 1918 rozpustil konstituční shromáždění a nastolil takzvanou diktaturu proletariátu a přislíbil beztřídní společnost. Znamenalo to nejen zrušení politických stran, ale také návrat k trestům smrti, kterých náležitě policie využívala u milionů lidí.

2019: Úplné zatmění Měsíce

21. ledna 2019 bylo v Česku možné pozorovat poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí. Jde o astronomický jev, při němž je měsíční kotouč zastíněn planetou Zemí. Nastává při úplňku, pokud se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. Podle odborníků jde o nejdelší zatmění 21. století.

Tohoto nadmíru půdsobivého úkazu se nedožila mj. Marie Kyselková, druhá manželka herce Petra Haničince, která zemřela 21. ledna 2019 dopoledne, ale zato se stala nesmrtelnou rolí princezny Lady ve filmu režiséra Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou.

Kdo se narodil 21. ledna

  • 1817 – Amalie Mánesová, malířka († 4. července 1883)
  • 1958 – Jiří Weigl, ekonom, vedoucí Kanceláře exprezidenta republiky Václava Klause

Svět

1905 – Christian Dior, francouzský módní návrhář († 24. října 1957)

1912 – Konrad Bloch, americký biochemik, Nobelova cena za fyziologii a medicínu 1964 († 15. října 2000)

1953 – Paul Allen, americký podnikatel, který založil Microsoft spolu s Billem Gatesem

1976 – Emma Bunton, anglická zpěvačka (Spice Girls)

1988 – Miloslav Mečíř, slovenský tenista