Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Lenin nezemřel na syfilis! Otrávil ho mocichtivý Stalin?

Autor: ČTK, lm - 
5. května 2012
16:10

Zakladatel Sovětského svazu Vladimír Iljič Lenin (†53) nezemřel na syfilis, jako se doteď předpokládalo. Smrt nejspíš zapříčinil stres, dědičné predispozice, nebo mohl být otráven.

Americký neurolog Harry Vinters a ruský historik Lev Lurie prošli záznamy o Leninově zdraví, aby své závěry představili na konferencí Marylandské univerzity. Ta se v pátek začala zabývat příčinami úmrtí slavných osobností, jako byli kromě Lenina Kryštof Kolumbus, Simón Bolívar nebo Abraham Lincoln.

Zakladatel Sovětského svazu před svou smrtí prodělal několik infarktů. Ty může způsobit i syfilida, na niž se Lenin léčil. Pitva ani příznaky však takové příčinné souvislosti u Lenina nijak nenasvědčovaly.

"Zaprvé byl velmi mladý a zadruhé nevyskytoval se u něj žádný z rizikových faktorů," tvrdí Philip Mackowiak, jenž každoroční konferenci v Baltimore organizuje.

Lenin nekouřil a dokonce se vyhýbal společnosti kuřáků. Netrpěl cukrovkou, nadváhou, ani vysokým tlakem.

Mnohem víc proti němu hrála zdravotní historie jeho rodiny. Leninův otec zemřel také už v 54 letech a oba zřejmě měli dispozici ke kornatění cév. Mozkové cévy Lenina byly velmi zkornatělé, ukázala pitva.

Dalším rizikovým faktorem u mrtvic je stres, a toho měl komunistický revolucionář nepochybně dost, upozornil Vinters. "Lidé se ho vždy pokoušeli zavraždit," dodal.

Vinter i Lurie dokonce nevylučují, že Lenina mohl otrávit Josif Stalin, před nímž Lenin varoval a jenž se přesto stal jeho nástupcem.

dobrotka ( 6. května 2012 06:51 )

sakra - preklep - pokud by byli u moci ....

dobrotka ( 6. května 2012 06:50 )

volkar, gogo - takze kdyz se to shrne - komunismus nebo kapitalismus a jakykoli ismus neni spatny pokud by myli u moci SPRAVNI lide. Idea neni spatna, ale sam CLOVEK! Touha po moci a ovladat!!!!!!!!!!

gogo ( 6. května 2012 06:47 )

Přesně tak ...

gogo ( 6. května 2012 06:46 )

pro volkar : každý prostor, kde je možno uplatňovat moc, dává psychopatům příležitost.. I celá historie na př. církve katolické je těmito psychopaty protknuta... Byli to nejen někteří papežové, ale především skupina lidí, kteří tuto církev ve skutečnosti ovládali - inkvizice... To byl po celá staletí sbor všemocných psychopatů...

gogo ( 6. května 2012 06:43 )

Ano. Je teorie a je praxe. Rovněž desatero boží nehlásá vyvražďování a kolik lidí bylo "ve jménu Boha" zavražděno.. Kolik válek bylo "ve jménu Boha" spácháno... Kolik genocid...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa