Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Slzy tří dcer Albrightové na pohřbu: Maminko, jsme ti vděčné! Vzpomínaly i na Prahu a české knedlíky

Autor: Jaroslav Šimáček - 
27. dubna 2022
19:44

Anne, Alice a Katherine. Vystoupení tří dcer Madeleine Albrightové přineslo řadu velmi emotivních momentů na pohřbu jejich milované maminky, na který ve Washingtonu vyrazili i prezident Biden či manželé Obamovi či Clintonovi. A také česká delegace včetně Dagmar Havlové. Dcery pražské rodačky Albrightové přinesly intimní zpověď potomků jedné z nejvýznamnějších diplomatek novodobé světové historie. Nejednou prolitou slzami. A také vzpomínkami na rodiště jejich matky - Prahu - a na to, jak vyrůstaly na českých knedlících.

„Volala mi v 6:45, ptala se, jestli jsem vzbudila kluky, jestli jsem na nic nezapomněla. Brala velmi vážně rodinné oslavy, nikdy nezapomněla na výročí, na narozeniny, plánovala vše dopředu. Překvapila mě a mého manžela Grega na naší svatbě, když přišla ve složité masce, protože jsme se brali na Halloween. Vyrůstaly jsme na českých knedlících a českých koledách,“ říkala Alice P. Albrightová na pohřbu své maminky ve Washingtonu.

„Teď, když se podívám na hodinky, vím, že je 6:45 a už to nikdy nebude stejné. Mami, budu ti vždy vděčná, stýská se mi,“ pokračovala emotivně dcera Alice. Rozplakala se. A její sestry, které stály v tu chvíli po jejím boku, plakaly s ní.

Na pohřeb do washingtonské katedrály přijela celá řada slavných hostů. Celkově na 1400 lidí. Dcery Madeleine Albrightové, uprchlice z Československa, přinesly unikátní výpovědi o rodinném zázemí a životě slavné diplomatky s českými kořeny, kterou prezident Joe Biden ve svém projevu označil za hrdou Američanku, ale také dceru České republiky.

„Umřít neměla v plánu. Zůstává po ní obrovská díra, kterou nejde nijak zacelit, ale budeme si ji pamatovat pro její odhodlání a odvahu a stejně jako vy až do konce našich dnů. A za to, mami, a za mnohem, mnohem víc, ti děkuju. Máme tě rádi,“ uvedla dcera Katherine.

Dcera Anne: Byla to nejlepší maminka

„Madeleine Albrightovou jste znali jako kolegyni, učitelku, zastánkyni svobody a demokracie, ale ona hrála spoustu rolí. Naše rodina ji zná i z jiného úhlu - byla to sestra i babička Maddie a pro nás pro tři to byla ta nejlepší maminka. Samozřejmě i skvělé maminky mají slabší chvilky,“ říkala dcera Albrightové Anne K. a vzpomínala na některé dohady, ale i starostlivost své matky, když je vypravovala do školy, a nebo jim posílala na tábor vzkazy o tom, co se děje na zahradě, nebo zda by bylo dobré, aby začala pracovat v Capitolu.

„Jak říkala naše česká babička: Někdo to chtěl hrát, jak to slyší, ale ne naše maminka. Ta chtěla mít na všechno rozvrh, chtěla mít vše naplánované a vždy plánovala další krok. Popisovala se jako optimista, který si dělá starosti. Byla neuvěřitelně pilná a nehledě na to, co všechno měla na talíři, tak jsme vždycky věděli, že když ji budeme potřebovat, tak nám zvedne telefon, řekne: jsem tu. A rychle přijede,“ pokračovala Anne K. Albrightová.

„Samozřejmě i my jsme si o ni dělali starosti, zvlášť když byla velvyslankyní USA v OSN a házeli po ní kameny. Vzniklo i takové tričko se slovní hříčkou - byl jsem kamenován s Madeleine Albrightovou, což znamená také opil jsem se s Madeleine Albrightovou (v angličtině - pozn. red.). Trvali jsme na tom, aby nám dopředu říkala, kam půjde, s kým půjde, nebo ji tam nepustíme,“ přidala další historku.

„Když jsme vyrostly, tak nás máma nikdy nechtěla směřovat, jenom chtěla, abychom šly za tím, o co stojíme,“ uvedla právnička a soudkyně. „Mámin příklad pro mě a mé sestry znamenal hodně. Říkala, že pokud my, nebo jakékoliv jiné ženy chceme soutěžit s muži, tak musíme být schopny někoho přerušit,“ dodala Anne K.

Následně došlo k úsměvnému momentu. „Ano, přerušit, ale když někoho přerušíte, je potřeba, abyste to věděli vše přesně, abyste to měli dobře připravené. A to je něco, co nás máma učila. Učila to ale nejen nás, ale i své studenty,“ nastoupila místo své sestry k řečnickému pultíku Alice P. Albrightová, další z dcer.

Alice: Vidím ji v posteli, jak opravuje práce studentů

Vzpomínala pro změnu na učitelskou dráhu své matky. „Přestala učit až minulý rok, když byla v nemocnici, vzala si s sebou na opravování studentské práce. Stále ji vidím v posteli, jak čte a opravuje,“ říkala. „Často se nás ptají, co byla za mámu. Byla laskavá a užili jsme si každý den,“ poznamenala.

„Když nám bylo 6 a 12 let, tak jsme se poprvé vydali přes Atlantik do Francie a do Švýcarska, ráda mluvila francouzsky, to byl jeden z pěti jazyků, kterým mluvila a chtěla, abychom i my mluvily cizími jazyky. Pro ni to byla otázka respektu k ostatním,“ uvedla dcera Alice.

„Byla vždy zdrojem rad a pomoci, vždy se ptala, kam pojedu, kterých konvencí OSN se to bude týkat (...) Někdy samozřejmě zněla trochu znepokojeně, protože toho o bezpečnosti na těch místech věděla hodně. Máma měla přátele všude a jenom těžko bych si vzpomněla na místo, aby se mě někdo nezeptal: Madeleine je vaše maminka? My ji máme moc rádi,“ říkala Alice.

„Vždycky vzpomínala na to, jak jí bylo 11, když musela odjet a když v roce 1949 se sestrou, bratrem a rodiči přicestovali do USA, aby zde našli bezpečnější budoucnost. I když se stala jednou z nejvýše postavených světových diplomatek, nikdy nezapomněla, odkud je a v jaké situaci se do Spojených států dostala. To vysvětluje, proč nikdy nepovažovala nic za jisté a vždy byla za všechno jistá. Popisovala se jako vděčná Američanka a byla velmi hrdá, že může USA reprezentovat v zahraničí,“ dodala druhá z dcer.

Katherine přidala úsměvnou historku

„Já jsem ta nejmladší a vždycky jsem toho zkoušela využít, takže jsem zkoušela porušovat pravidla a překračovat hranice. Nebylo mi to nic platné. Máma to věděla,“ začala svá slova Katherine M. Albrightová.

„Vždycky nám zvedla telefon, ale pamatuju si na jeden okamžik, kdy to neudělala - byla jsem na základce a máma nedávno začala pracovat. Byla to její první pozice na Capitolu, a když jsem se dovolala do kanceláře, tak jsem se dozvěděla, že maminka nemůže přijít k telefonu, protože je na podlaze se senátorem Muskiem (on the floor - pozn. red.). Ve skutečnosti to znamená, že byla na slyšení v kongresu. Vůbec jsem nechápala, jak tomu mám rozumět. Když to maminka potom vyprávěla, tak jsem se jí samozřejmě ptala: co jste tam na té podlaze dělali. A ona mi potom vysvětlila, jak funguje legislativní proces v naší zemi,“ přidala úsměvnou historku Katherine.

Snažila se rovněž přiblížit svou matku v soukromí. „Představte si mámu na gauči s nohama nahoře, má brýle na nose, čte si a také u toho plete, plete oblečky na panenky, nebo nám pomáhá tahat vozíčky se skautskými sušenkami po naší čtvrti. Představte si mámu, jak sjíždí sjezdovky v Coloradu v kulichu. A také je někdy velmi opatrná, takže to vypadá jako nový sport,“ říkala před smutečními hosty nejmladší dcera Albrightové.

„Když jí prezident Obama dával vyznamenání a podělila se o tu hrdost za své prarodiče a také vděčnost za to, že to viděla její vnoučata,“ pokračovala Katherine.

Vzpomínala i na to, jak Albrightová prováděla svou rodinu po Praze a vyprávěla všemožné příběhy. Dcera Katherine se následně na pohřbu rozplakala při vzpomínce na to, jak „naši příbuzní byli uvězněni ve vězeních během války pro svůj židovský původ a nikdo z nich přežil“. „S mámou smích a slzy nikdy nebyly příliš daleko od sebe,“ dodala Katherine M. Albrightová.

Video  Zemřela Madeleine Albrightová: Češka, která se dostala až na vrchol americké diplomacie  - Videohub
Video se připravuje ...

zkzkz ( 28. dubna 2022 20:45 )

uschi ( 28. dubna 2022 20:41 )

To vůbec není žádná spravedlnost, v Srbsku, Iráku zemřely malé děti a tahle zrůda se dožila vysokýho věku v pohodě a blahobytu a celá její rodina se má jak prasata v žitě. V Kosovu skupovala za pár šupů státní podniky, které pak prodávala za x násobnou hodnotu: http­s://ww­w.id­nes.cz­/eko­nomi­ka/zah­ranic­ni/al­brig­htova-odprodala-kosovskeho-operatora-a-vydelala-tak-mili­ony.A1­10119_­220827­_eko-zahranicni_ts

uschi ( 28. dubna 2022 20:33 )

Albrightová byla regulérní válečný zločinec, měla sedět ve vězení.Bombardování Srbska bez mandátu OSN s x tisíci civilních obětí včetně stovek dětí byl regulérní válečný zločin. Každá jiná osoba by za to šla k mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu. Plus její obhajoba a prosazování sankcí mělo na svědomí smrt 500 000 iráckých dětí. Bylo to dle ní v pořádku a pohoda: "Nepřipustit zrušení protiiráckého embarga bylo totiž úhelným kamenem irácké politiky Clintonovy administrativy, kde post ministryně zahraničí zastávala česká rodačka Madeleine Albrightová. Vzpomeňme, jak se v květnu 1996 v interview s Lesley Stahlovou zdála Albrightové cena půl milionu mrtvých iráckých dětí – obětí sankcí jako docela přijatelná, aby američtí chlapci nemuseli znovu narukovat do Iráku. Nevzpomínám toto interview české rodačky, abych poukázal na paradox, že osm let poté američtí chlapci, ale nejenom oni, se znovu do Iráku museli vydat, byť pod zcela vylhanou záminkou. Interview jsem zmínil z důvodu, abych připomenul, jak moc Spojeným státům záleželo na udržení embarga..." Její kamarádi váleční zločinci, odebírači orgánů kosovští albánci Hashim Thaci, Haradinaj, atd... Albrightová v Kosovu za hubičku zprivatizovala mobilního operátora, aby ho pak s x násobným ziskem prodala slovinskýmu Telekomu. Obdivovat ji může jenom někdo, kdo o ní nic neví nebo obdivuje její zločiny a statisíce nevinných obětí včetně dětí jsou mu ukradené. Mimochodem zabiti kvůli orgánům byli i tři Češi.

manunu ( 28. dubna 2022 17:51 )

venca je tu: Anketa - Parlamentní listy, výsledek není překvapující. KSČM + SPD, to jsou čtenáři tohoto plátku.

manunu ( 28. dubna 2022 17:48 )

mbmb: Přesně tak.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa