Ryby
Autor: CNC

 1. březen <<< 2. březen >>> 3. březen

Lidé narození 2. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Anežka

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Anynka, Any, Áňa, Nežka, Nežinka
  • Původ: Jméno Anežka je řeckého původu. Rozšířené je především mezi křesťany. Pochází z řecké slova „hagné“, které znamená „čistá“, „nevinná“ či „neposkvrněná“.
  • Povaha: Anežky jsou silné osobnosti. Mají soucit s ostatními a obětavě jim pomáhají. Jsou optimistky se smyslem pro humor. Ve společnosti jsou velmi oblíbené.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Lva, Raka, Ryb a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den boje spisovatelů za mír

Mezinárodní den boje spisovatelů za mír vyhlásil PEN klub, což je mezinárodní organizace sdružující spisovatele. Klub hájí svobodu spisovatelů na celém světě. V tento den připomíná široké veřejnosti důležitost svobody slova a prosazování jej v zemích, kde nejsou samozřejmou součástí demokratických režimů. V těchto státech jsou spisovatelé a novináři za svá slova trestáni, často i smrtí.

Výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru

2. března 1978 se na rozhlasových vlnách a v televizi po celé naší republice vysílala neuvěřitelná zpráva. Do vesmíru z kosmodromu Bajkonur odstartoval spolu se sovětskými kosmonauty Jurijem Romaněnkem a Georgijem Grečkem první československý kosmonaut Vladimír Remek. 

Československo se tak stalo po Spojených státech amerických a Sovětském svazu třetí zemí na světě, jejíž občan se vydal za hranice atmosféry.

Mezinárodní let Sojuz 28 měl na oběžné dráze kolem Země za úkol provést několik experimentů na družicové stanici Saljut 3 například z oblasti rozmnožování řas. Právě tyto výzkumy, do kterých byli v rámci programu Interkosmos zapojeni také českoslovenští vědci, zřejmě byly hlavní příčinou rozhodnutí, proč právě Čechoslovák by se měl této výzkumné mise zúčastnit. Vladimír Remek strávil ve vesmíru téměř osm dní.

Neoficiální verze letu československého kosmonauta do vesmíru byla také politická. Proslýchalo se, že Brežněv to už dříve slíbil Husákovi jako kompenzaci za invazi varšavských vojsk na naše území v roce 1968. 

Vladimír Remek  byl v lednu 2014 tehdy nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem pověřen funkcí velvyslance České republiky v Rusku, kterou vykonával čtyři roky.

2015: Vyhlášen Mezinárodní den zásnub

2. březen se stal výjimečný tím, že se v roce 2015 začal slavit Mezinárodní den zásnub. Připomíná zásadní událost v životě - žádost o ruku, která se většinou stvrzuje navléknutím prstenu (zpravidla z cenného kovu s drahým kamenem) na prsteníček levé ruky.

Podle statistik je značné procento žen nespokojených se způsobem, jakým je jejich partneři požádali o ruku. Bývají rozčarované z jeho neoriginality či přehnané afektovanosti nebo z toho, jak celou záležitost odbyl. Největším zklamáním podle výzkumů je žádost o ruku bez prstenu.

Naprostá hrůza je také najít okouzlující prsten pod vánočním stromkem, zaradovat se z krásného dárku a posléze se jen tak mimochodem dozvědět, že jde o prsten zásnubní. Samozřejmě v případě, že odpověď na klasickou otázku Vezmeš si mě? by zněla NE.

Institut zasnoubení jako smlouvu o smlouvě budoucí znalo již římské právo. V českých zemích byl tento slib vstupu do manželství používán od středověku, a to zejména představiteli šlechtických rodů. Do počátku 20. století se zpravidla konala zásnubní hostina, kterou pořádali rodiče snoubenky.

Občanský zákoník z roku 2014 po snoubencích vyžaduje, aby před uzavřením manželství navzájem poznali svůj zdravotní stav a aby zvážili uspořádání budoucích majetkových poměrů a bydlení. Nedodržení těchto požadavků ale nemá žádné první následky. Aby po zasnoubení skutečně ke svatbě došlo, je právně nevynutitelné.

Kdo se narodil 2. března

Svět