Lidé narození 2. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Anežka

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Anynka, Any, Áňa, Nežka, Nežinka
  • Původ: Jméno Anežka je řeckého původu. Rozšířené je především mezi křesťany. Pochází z řecké slova „hagné“, které znamená „čistá“, „nevinná“ či „neposkvrněná“.
  • Povaha: Anežky jsou silné osobnosti. Mají soucit s ostatními a obětavě jim pomáhají. Jsou optimistky se smyslem pro humor. Ve společnosti jsou velmi oblíbené.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Lva, Raka, Ryb a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den boje spisovatelů za mír

Mezinárodní den boje spisovatelů za mír vyhlásil PEN klub, což je mezinárodní organizace sdružující spisovatele. Klub hájí svobodu spisovatelů na celém světě. V tento den připomíná široké veřejnosti důležitost svobody slova a prosazování jej v zemích, kde nejsou samozřejmou součástí demokratických režimů. V těchto státech jsou spisovatelé a novináři za svá slova trestáni, často i smrtí.

Výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru

2. března 1978 se na rozhlasových vlnách a v televizi po celé naší republice vysílala neuvěřitelná zpráva. Do vesmíru z kosmodromu Bajkonur odstartoval spolu se sovětskými kosmonauty Jurijem Romaněnkem a Georgijem Grečkem první československý kosmonaut Vladimír Remek. 

Československo se tak stalo po Spojených státech amerických a Sovětském svazu třetí zemí na světě, jejíž občan se vydal za hranice atmosféry.

Mezinárodní let Sojuz 28 měl na oběžné dráze kolem Země za úkol provést několik experimentů na družicové stanici Saljut 3 například z oblasti rozmnožování řas. Právě tyto výzkumy, do kterých byli v rámci programu Interkosmos zapojeni také českoslovenští vědci, zřejmě byly hlavní příčinou rozhodnutí, proč právě Čechoslovák by se měl této výzkumné mise zúčastnit. Vladimír Remek strávil ve vesmíru téměř osm dní.

Neoficiální verze letu československého kosmonauta do vesmíru byla také politická. Proslýchalo se, že Brežněv to už dříve slíbil Husákovi jako kompenzaci za invazi varšavských vojsk na naše území v roce 1968. 

Vladimír Remek  byl v lednu 2014 tehdy nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem pověřen funkcí velvyslance České republiky v Rusku, kterou vykonával čtyři roky.


Psalo se 2. března před rokem: