Svoboda slova v Rusku: Muž sdílel proukrajinský článek. Odsedí si 2 roky

Autor: ČTK - 
6. května 2016
12:27

Dva roky a tři měsíce si má odpykat za mřížemi ruský inženýr Andrej Bubejev za to, že na sociální síti sdílel článek nazvaný „Krym je Ukrajina“. O verdiktu soudu v Tveru informovala v pátek ruská a ukrajinská média s odvoláním na obhájkyni Rusa, odsouzeného podle paragrafu o potírání extremismu a separatismu.

„Státní žalobce požadoval 3,5 roku. Bubejev před soudem uvedl, že je pronásledován za své přesvědčení. Vinu odmítl,“ uvedla advokátka Svetlana Sidorkinová. Bubejev byl již loni v srpnu za obdobné sdílení proukrajinského článku a mapky odsouzen k deseti měsícům.

Nejde o ojedinělý případ. Analytici nevládních organizací nedávno upozornili na prudký vzestup počtu odsouzenců za extremismus v soudních statistikách za loňský rok. Prim hrají právě případy z internetu. Jen v Tveru od počátku loňského roku čelily paragrafům o extremismu více než dvě desítky lidí, vesměs studentů místních vysokých škol. Jako důvod k zásahu bdělých strážců zákona a k pohnání před soud postačovala i pouhá pozitivní známka – „lajk“ – k závadnému článku či fotografii na sociální síti. Avšak až dosud nikdo nedostal nepodmíněný trest.

Dobrovolné referendum?

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov předloni v březnu, krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče opozičními demonstranty v Kyjevě. Zakrátko následovalo propuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny. Boje vládních vojsk s proruskými separatisty, podpořenými podle Moskvy ruskými dobrovolníky, si vyžádaly více než 9 300 mrtvých.

Kyjev označuje Krym za okupované území, Moskva naopak argumentuje, že pro připojení k Rusku se vyslovila drtivá většina obyvatel poloostrova, které sovětské vedení svévolně připojilo k Ukrajině. Zmíněné referendum na Krymu se ale odehrálo pod dozorem ruských vojsk. Odpůrci připojení k Rusku, zejména z řad krymských Tatarů, čelili zastrašování a pronásledování.

kobyla1 ( 7. května 2016 23:57 )

U nás se zatím omezují jen na to, že blokují přidávání příspěvků na diskuzi.....ale časem určitě přitvrdí

kalina107 ( 6. května 2016 15:35 )

To zřejmě nejde . To je asi majitel Blesku , který se tady odpravuje a všem ukazuje co je za i ddd i o ttaa

marais ( 6. května 2016 14:46 )

smažte příspěvky tgbg... jsou urážlivé a hnusné §

tgbg ( 6. května 2016 14:05 )

Nacisticko-fašistické Rusko jde i s Putlerem přesně v Adolfových stopách.

kalina107 ( 6. května 2016 13:39 )

A zítra milé děti , nezapomeňte . Bude tady nová pohádka - O Budulínkovi .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud