Lev
Autor: CNC

Lidé narození 15. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Hana

  • Mužský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Hanka, Hanička, Háňa, Haňule, Hanča
  • Původ: Jméno Hana je hebrejského původu. Vzniklo z hebrejského jména Jochánán, které je složené ze slov „jahve“ (Bůh) a „channáh“ (milost). Význam hebrejského jména tak je „Bůh je milostivý“. Slovo „hana“ v arabštině znamená „šťastná“ nebo „blažená“.
  • Povaha: Hany jsou společenské a přitom si nikoho nepouští k tělu. Občas bývají nervózní a zbrklé. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení Raka, Ryb a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  

Festival Woodstock

15. srpna 1969 začal legendární festival Woodstock, který definoval celou jednu generaci. Třídenní akce, na které se sešli nejznámější hudebníci té doby, se přitom málem nemusela konat. Její pořadatelé totiž měli problém najít místo, kam by se pohodlně vešli všichni návštěvníci.

Organizátoři si původně vyhlídli areál ve městě Wallkill ve státě New York. Tamní radnice jim ovšem neudělila povolení. Jako argument pro to úředníci vybrali záminku, že na akci není zajištěn dostatečný počet mobilních toalet.

Celý festival tak na poslední chvíli našel zázemí na mléčné farmě nedaleko města Bethel.  Na pódiu se během tří dní vystřídala řada nejpopulárnějších skupin té doby. Nechyběla jména jako Santana, Creedence Clearwater Revival, The Who nebo Jimi Hendrix, který hrál jako úplně poslední.

Vzhledem k tomu, že se organizátorům nepodařilo dostatečně oplotit celý areál, povolili lidem vstup zdarma. V předprodeji přitom bylo zakoupeno asi 186 tisíc vstupenek po 18 dolarech za kus (to odpovídá přibližně 3000 Kč v dnešních cenách). Organizátory ovšem akce málem zbankrotovala. Vydělali teprve na oceňovaném dokumentu o festivalu, který vyšel v roce 1970.

Festivalu se podle odhadů zúčastnilo na 400 tisíc lidí. Přesto proběhl relativně v poklidu. Zdokumentované jsou dvě úmrtí, čtyři potraty a rovněž dva porody. Výpovědi v dokumentu ovšem hovoří o dalších úmrtích z důvodu předávkování nebo přejetí.

Mezinárodní den Energy Drinků 

Mezinárodní den Energy Drinků je úplně novým svátkem. Jeho cíle jsou hlavně komerční. Společnosti vyrábějící tento druh nápojů organizují 15. srpna různé sportovní a zábavné akce či slevové nabídky s cílem podpořit prodej svých výrobků 


Psalo se 15. srpna před rokem: