Lev
Autor: CNC

Lidé narození 16. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Jáchym 

  • Ženský protějšek: Jáchyma 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Jáchymek, Jáchy, Jašek, Jáša
  • Původ: Jméno Jáchym je hebrejského původu. Pochází z biblického jména Jojágím, které znamená „Bůh ho povýší“ nebo „Bůh ho postaví na nohy“. Podle Bible byl Jáchym otcem Panny Marie, tedy praotcem Ježíše Krista. 
  • Povaha: Jáchymové jsou láskyplní a obětaví. Jejich život je většinou naplněn prací.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení:Blíženců, Raka, Lva a Vah.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >


Jediná bitva Československého loďstva

16. srpna 1918 došlo k patrně jediné bitvě československého loďstva. Legionáři na Bajkalském jezeře se 15. srpna rozhodli, že provedou překvapivý výpad proti silám rudoarmějců, které jinak hrozily tím, že by legiím znemožnily jezero překonat.

16. srpna pak československé loďstvo tvořené dvěma ukořistěnými parníky vyzbrojených čtyřmi děly připlulo k přístavu Mysová. Tamní bolševická posádka lodě nejdříve považovala za zásobování, což jim umožnilo připlout blíže.

Následně začali legionáři pálit na překvapenou posádku přístavu. Díky momentu překvapení se jim podařilo potopit ledoborec Bajkal, který v přístavu kotvil a poničit i tamní vlakové nádraží. Po bombardování Čechoslováci odpluli zpět do svého přístavu v Listvjance. Cestou zpět potkali druhou loď bolševiků Angaru, která se ovšem boji vyhnula.

K ovládnutí vod Bajkalu legiemi došlo o něco později. S Angarou se legionáři střetli ještě tři dny po útoku na Mysovou, tehdy ovšem parník bolševiků z boje znovu pláchnul. Později se ovšem jeho posádka vzdala v Listjance.


 

Psalo se 16. srpna před rokem: