Marylandský výzkum prokázal, že u lidí, kteří pijí energetické nápoje jednou týdně nebo častěji, je významně vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu, nebo se častěji opijí takzvaně pod obraz. Sledovaní studenti mezi 20 a 23 lety měli sklon k pití alkoholu podstatně v nižším věku, než jejich spolužáci a navíc byli schopni vypít větší množství alkoholu.

Výzkum také potvrdil, že nejhorší kombinace je právě panák a energetický nápoj. Kofein v tomto oblíbeném koktejlu totiž maskuje účinky alkoholu a člověk se tak cítí méně opilý. Tomu se pak říká stav střízlivé nebo bdělé opilosti. Pro organismus ale znamená stejné riziko jako čistý alkohol.

Překvapivá zjištění týkající se energetických nápojů zveřejnili také vědci z amerického Miami. Nová studie říká, že pravidelné pití sladkých šťáv s vysokým obsahem stimulujícího kofeinu, taurinu nebo guarany může nebezpečně zvyšovat tlak. Není dokonce vyloučena ani zástava srdce a smrt.

Nejohroženější skupinou jsou mladí lidé, kteří pravidelně berou léky anebo mají chronická onemocnění, například cukrovku. I podle této studie riziko nežádoucích důsledků konzumace energetických nápojů strmě stoupá v kombinaci s alkoholem.

Pro koho jsou energetické nápoje?

Oblíbené jsou především u mladých lidí, kteří chtějí vydržet až do rána, ať už kvůli večírku nebo studiu. Dlouhodobě si drží velkou prodejnost na pumpách díky řidičům, ale také u manažerů, kteří potřebují pracovat do noci. Není proto divu, že vypijeme více jak 17 milionů litrů energetických nápojů ročně!

Co obvykle obsahují?

Cukr – méně známé energetické nápoje obsahují až 20 kostek cukru, používá se hlavně proto, aby potlačil mnohdy hořkou chuť ostatních přísad, dodává energii

Guarana – bylina z Jižní Ameriky obsahuje až třikrát vyšší množství přírodního kofeinu než samotná káva, snižuje únavu a stimuluje organismus

Kofein – alkaloid, který povzbuzuje srdce a krevní oběh, obsahují ho všechny energetické nápoje, a to v množství jednoho až dvou šálků kávy, při větší konzumaci se objeví nespavost, nervozita, třes rukou, nepravidelná srdeční činnost

L-Carnitin –odbourávač tuků, který neodbourává tuk tím, že přivede tělo do stresu (jako kofein) a nemá tím pádem vedlejší účinky typické pro kofein

Taurin – aminokyselina důležitá pro trávení tuků způsobí, že se tělo lépe zotavuje po námaze a regeneruje svalovou vrstvu

Otázky pro primáře Miroslava Kobsu z Nemocnice Nový Jičín

Čím mohou energetické nápoje uškodit?

„Všechno, co nějakým způsobem stimuluje některé funkce v našem organismu, může paradoxně organismus poškodit, pokud »míra stimulace« překročí únosnou mez. Energetickým nápojem získáme rychle dostupný náboj pro naše fyzické a psychické možnosti. Po odeznění účinku či spotřebování energie je únava zpět, často ještě trochu větší, než ta původní. Právě poskytováním tohoto stimulu jako bychom žili na dluh. Ale ten je nutno splácet – delší únavu lze splatit pouze odpočinkem.“

Mohu být i přínosné?

„Jsou situace - únavná jízda autem, překonání krize při dlouhodobější fyzické zátěži a jiné - kde se tato jednorázová pomoc velmi dobře uplatní. Ve složení těchto nápojů najdeme i látky dlouhodobě prospěšné – snížení hladiny cholesterolu, zpomalení tzv. »stárnutí mozku«. Ty lze ale do organismu dostat i jiným způsobem.“

Jsou tyto nápoje vhodné pro děti?

„Při součtu všech pro a proti nelze nalézt ani jeden rozumný důvod, pro který bychom mohli energetický nápoj doporučit dětem. Takže tady – rozhodně ne!“

Fotogalerie
2 fotografie