Lidé narození 14. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Vincenc

  • Ženský protějšek: Vincencie
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Vincencek, Vincek, Vincík, Vinca, Vinci
  • Původ: Jméno Vincenc je latinského původu. Vychází ze slova „vincens“, které se překládá jako „vítězící“, „vítězný“ nebo „vítěz“.
  • Povaha: Vincencové jsou inteligentní a vzdělaní. Rádi se obětují pro ostatní. Na své okolí však působí chladně a uzavřeně.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Berana, Lva a Kozoroha.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den monitoringu diabetiků

České republice je více než 1 milion diabetiků a dalších minimálně 250 000 neléčených diabetiků, kteří o své nemoci neví. Zejména kvůli těmto neléčeným diabetikům byl 14. duben vyhlášen jako Světový den monitoringu diabetiků. Cílem tohoto dne je zvýraznit důležitost prevence před touto nemocí a možnosti její léčby. Zlepšení životního prostředí pro diabetiky a usnadnění jejich života je dalším prezentovaným cílem. 

Mezinárodní federace diabetu (IDF) se nejenom tímto dnem snaží přispět k větší informovanosti obyvatelstva a nabádat je ke kontrolním měřením cukru v krvi. Pokud se náběh cukrovky odhalí včas, zachrání se 8 z 10 pacientů. Také Česká lékárnická komora (ČLnK) přispívá k prevenci. Zřizuje v lékárnách po celé republice speciální přístroje, které dokážou během několika minut provést orientační měření cukru v krvi. Odborníci odhadují, že v roce 2030 bude cca 15% světové populace nakaženo touto nemocí a bude se jednat o 7 nejčastější příčinu úmrtí

Diabetes, český název cukrovka, je celoživotní onemocnění, jež se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Regulátorem cukru je inzulín, který přirozeně vytváří slinivka břišní. Díky inzulínu se cukr dostává z krve do buněk a stává se zdrojem energie. Pokud je v těle málo inzulínu, vzniká cukrovka. Inzulín diabetici do těla vpravují injekcemi. Rozlišuje se diabetes 1. typu a 2. typu. Většina diabetiků má druhou variantu, která je i více dědičná. Při tomto onemocnění 2. typu diabetes má tkáň organismu sníženou citlivost na inzulín. 

Ke vzniku cukrovky vede nadmíra stresu, špatná psychika, špatný zdravotní styl, obezita, málo tělesného pohybu a nadmíra alkoholu či kouření. Nemoc poškozuje ledviny, nervy, cévy a může vést ke zhoršení zraku. 


Psalo se 14. dubna před rokem: