Lidé narození 13. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Aleš

  • Ženský protějšek: Aleška
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Alešek, Ála, Alča, Alík, Lešek
  • Původ: Jméno Aleš je řeckého původu. Pochází ze slova „alexein“, které znamená „pomoc“, „štít“ nebo „záštita“. K nám se dostalo z ruského jména „Alexej“.
  • Povaha: Alešové jsou introverti. Potýkají se se svými emocemi. Pro vnitřní uklidnění potřebují pohyb.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka a Ryb.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Použití největší nenukleární pumy

Největší nenukleární bombu s označením GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast (MOAB) použili Američané 13. dubna 2017 při útoku proti Islámskému státu. Byla vyrobena pro boj s Irákem, avšak k tomuto účelu nebyla použita.

Bomba byla shozena v Afghánistánu, blízko hranic s Pákistánem, v oblasti Achin, v provincii Nangarhar. Jednalo se o útok na propracovaný systém jeskyní a tunelů, který sloužil islamistům k jednoduššímu a propracovanějšímu boji. Při útoku zahynulo 36 islamistů.

Bomba, přezdívaná jako „Matka všech bomb“, je 9 metrů dlouhá s průměrem 1 m. Její váha je 9,5 tuny, z čehož 8,4 tuny je trhavina. K místu určení musí být dopravena velkým letadlem. Následně je volným pádem vyhozena z letadla a na místo určení se dopraví sama za pomocí systému GPS. Bomba je zkonstruována tak, aby účinně zasáhla velké objekty pod povrchem země. Výbuch účinně zasáhne 140 metrů v okolí. Tlaková vlna z výbuchu zničí zástavbu do několika dalších stovek metrů. Pro každého v blízkosti výbuchu má výbuch stejný účinek jako jaderná bomba. Tato bomba doposud nikdy nebyla v boji ani obraně použita. 

Psalo se 13. dubna před rokem: