Beran
Autor: CNC

11. duben <<< 12. duben >>> 13. duben

Lidé narození 12. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Julius 

 • Ženský protějšek: Julie
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Juliusek, Julisek, Julda, Juli, Jula, Julek, Julča
 • Původ: Jméno Julius je latinského původu. V dávné minulosti patřilo k římskému rodu Luliů, z nějž pocházel také Caesar. Jméno tedy znamená „patřící k rodu Luliů“. V přeneseném významu je jeho význam „mladý“, „zářící“ nebo „vlasatý“.
 • Povaha: Juliusové jsou rození extroverti. Mají výborné přesvědčovací schopnosti a dokáží upoutat pozornost.
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka a Blížence.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den kosmonautiky

12. dubna 1961 byl realizován první let člověka do vesmíru. Byl to Jurij Alexejevič Gagarin s vesmírnou lodí Vostok 1. Let započal v Kazachstánu v 6:07 světového času a už za 9 minut byl na plánované oběžné dráze. Loď obletěla jednou planetu Zemi ve výšce 181 – 237 km a po 108 minutách byl Gagarin opět nohama na zemi, v kazašské stepi.

Tento den byl hned o rok později, v roce 1962, stanoven jako Den kosmonautiky v Rusku a některých dalších zemí Sovětského svazu. V roce 1981 ve stejný den byl symbolicky vypuštěn na zemskou oběžnou dráhu americký raketoplán Columbia. Ve vesmíru byl 2 dny a Zemi obletěl 36krát. Od roku 2001 je tento Den kosmonautiky oslavován mezinárodně a vzniká tak začátek vesmírné éry pro lidstvo.

Od prvního letu do vesmíru uplynulo mnoho let. Do vesmíru již bylo vypuštěna řada družic, satelitů, raketoplánů a vesmírných lodí. První československý kosmonaut byl Vladimír Remek. Byl to první kosmonaut z jiné země než Amerika nebo Sovětský svaz. Ve vesmíru strávil 7 dní, 22 hodin a 17 minut. 

1972: Vyhlášena CHKO Český kras

12. dubna 1972 došlo k vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Český kras, která se na rozloze 128 km2 rozprostírá ve Středočeském kraji. Největším chráněným územím v Českém Krasu je Národní přírodní rezervace Karlštejn. Díky svému nedocenitelnému významu byla oceněna prestižním Diplomem Rady Evropy 2000.

Ve vápencovém návrší Zlatý kůň (475 m) se nachází Koněpruské jeskyně, nejdelší jeskynní systém v Čechách, a dále pak vápencový Houbův dům. K Zlatému koni přiléhají činné vápencové velkolomy Čertovy schody, v nichž je nejkvalitnější vápenec v České republice.

Předmětem ochrany Českého krasu se staly barrandienské pánve z období před milionem až 370 miliony let s nalezištěm zkamenělin zejména trilobitů. Oblast probádal celosvětově uznávaný francouzský vědec Joachim Barrande, po němž byla později pojmenována. Exponáty a jeho práce je od roku 2003 k vidění v Geoparku, venkovní části Muzea Českého krasu na náměstí v Berouně.

Kdo se narodil 12. dubna

 • 1932 – Věra Soukupová, pěvkyně
 • 1942 – Miki Ryvola, trampský písničkář, zpěvák a kytarista
 • 1944 – Jaroslav Zavadil, odborový předák
 • 1944 – Karel Kryl, zpěvák a kytarista († 3. března 1994)
 • 1947 – Antonín Kratochvíl, portrétní a reportážní fotograf
 • 1949 – Ota Jirák, herec a moderátor
 • 1957 – Milan Šteindler, humorista, herec, scenárista a režisér

Svět