Lidé narození 12. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Julius 

  • Ženský protějšek: Julie
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Juliusek, Julisek, Julda, Juli, Jula, Julek, Julča
  • Původ: Jméno Julius je latinského původu. V dávné minulosti patřilo k římskému rodu Luliů, z nějž pocházel také Caesar. Jméno tedy znamená „patřící k rodu Luliů“. V přeneseném významu je jeho význam „mladý“, „zářící“ nebo „vlasatý“.
  • Povaha: Juliusové jsou rození extroverti. Mají výborné přesvědčovací schopnosti a dokáží upoutat pozornost.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka a Blížence.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den kosmonautiky

12. dubna 1961 byl realizován první let člověka do vesmíru. Byl to Jurij Alexejevič Gagarin s vesmírnou lodí Vostok 1. Let započal v Kazachstánu v 6:07 světového času a už za 9 minut byl na plánované oběžné dráze. Loď obletěla jednou planetu Zemi ve výšce 181 – 237 km a po 108 minutách byl Gagarin opět nohama na zemi, v kazašské stepi.

Tento den byl hned o rok později, v roce 1962, stanoven jako Den kosmonautiky v Rusku a některých dalších zemí Sovětského svazu. V roce 1981 ve stejný den byl symbolicky vypuštěn na zemskou oběžnou dráhu americký raketoplán Columbia. Ve vesmíru byl 2 dny a Zemi obletěl 36krát. Od roku 2001 je tento Den kosmonautiky oslavován mezinárodně a vzniká tak začátek vesmírné éry pro lidstvo.

Od prvního letu do vesmíru uplynulo mnoho let. Do vesmíru již bylo vypuštěna řada družic, satelitů, raketoplánů a vesmírných lodí. První československý kosmonaut byl Vladimír Remek. Byl to první kosmonaut z jiné země než Amerika nebo Sovětský svaz. Ve vesmíru strávil 7 dní, 22 hodin a 17 minut. 


Psalo se 12. dubna před rokem: