Novou naději pro lidi s diabetem přinesl rozvoj moderních technologií v posledních letech. „Díky spojení inzulinové pumpy se senzorem, který trvale měří koncentraci cukru v krvi, je daleko snazší dosáhnout výborných výsledků a účinně se chránit před komplikacemi diabetu. Tím poskytuje 24hodinovou ochranu před závažnou hypoglykemií a jejími důsledky, “ říká dětský diabetolog doc. Zdeněk Šumník z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN v Motole.

Plusy a minusy inzulinové pumpy

+ zlepšení kompenzace diabetu

+ snížení rizika hypoglykemií(*)

+ možnost sportování, pracování na směny

+ snížení spotřeby inzulinu

*Hypoglykemie je stav, kdy hladina cukru v krvi klesne pod 3,3 mmol/l, za závažnou považujeme hladinu pod 2,5 mmol/l. Pokles může vést k poruchám činnosti mozku a v nejtěžších případech může ohrozit život.

Co je cukrovka?

O cukrovku se jedná v případě, že hladina glukózy v krvi přesáhne hodnotu 10 mmol/l. Cukrovka 1. typu začíná obvykle v dětství či dospívání. První příznaky se objevují po fyzické nebo psychické záteži, po prodělané infekci a nemoc má u dětí rychlý, někdy i dramatický nástup. Pokud není nemoc včas rozpoznána, může vyvrcholit zvracením, bolestmi břicha až bezvědomím.

Příznaky počínajícího diabetu 1. typu:

  • váhový úbytek
  •  velká žízeň
  •  časté močení
  • únava
  • nechutenství, nebo naopak velká chuť k jídlu

Fotogalerie
9 fotografií