Brutálně umučené štěně zasáhlo i do kampaně. Turci bouří, Erdogan slibuje nápravu
Štěně, kterému byly uřezány všechny končetiny a ocas, aktuálně víří debaty v Turecku. Případ poukázal na fakt, že země nemá dostatečně legislativně uchopenou ochranu zvířat a lidé požadují změnu. Toho okamžitě využil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který slíbil, že v případě znovuzvolení potřebné zákony prosadí. Turecko čekají 24. června předčasné prezidentské volby.
Na mučení štěněte upozornily fotky, které se objevily na sociálních sítích. Ukazovaly malého, jen několikaměsíčního psa, kterému někdo uřezal všechny končetiny a ocas. Výjev vzbudil na internetu vlnu rozhořčení nad tím, jak mohlo k něčemu podobnému v Turecku dojít.
Turecká policie majitele štěněte vypátrala a zatkla. Zvíře, které bylo nalezené odhozené v lese v provincii Sakarya, okamžitě vzala k veterináři a snažila se mu pomoci. I přes snahu zdravotníků ale po dvou dnech boje o život zemřelo.
Celému případu se v zemi dostalo velké mediálnímu pokrytí, kterého se rozhodli využít místní politici. V Turecku se 24. června konají jak předčasné parlamentní volby, tak předčasné prezidentské volby. Vrcholí tudíž kampaň, v rámci které současný prezident Recept Tayyip Erdogan oznámil, že pokud bude znovu zvolen, zasadí se o revizi tureckých zákonů na ochranu zvířat.
„Ať už půjde o zvířata doma nebo na ulicích, podíváme se na zákony a upravíme je,“ slíbil v sobotu Erdogan na předvolebním setkání v Istanbulu. Řekl také, že v souvislosti s mučením štěněte byl zatčen muž, který pracuje jako operátor stavebních strojů.
Opozice kritizuje turecké zákony
Šéfka opoziční strany lyi a prezidentská kandidátka Meral Aksenerová také využila situace a naznačila, že ke strašlivému případu mučení došlo za vlády Erdogana, nejprve jako premiéra a později jako prezidenta. Nastavil takové podmínky, které podobné činy umožňují.
„Tato brutalita vůči malému stvoření je příkladem bolestivé manifestace ztráty hodnot v naší zemi. Doufám, že ti, kdo štěněti ublížili, dostanou, co si zaslouží v posmrtném životě. Kéž by tak dostali i v současném světě, ale nemáme pořádné zákony,“ napsala Aksenerová na Twitteru.
Organizace na ochranu zvířat uvedly, že turecké postihy za týrání zvířat jsou moc malé a parlament legislativu v této oblasti nijak neupravil, byť to má v agendě několik měsíců. V podobném duchu se vyjádřili i další opoziční politici.
Turci kecají, nic nespřísní.Sliby a plané tlachy, tak jak v českém bordelstátu. Zpřísnit zákony na týrání zvířat, a to v celé EÚ !!! A Ćína - protestuji proti jejich slavnosti pojídání psů. Hanba!!!