Padesátistránková zpráva firmy Cunningham Levy Muse hovoří o francouzské spoluvině, kterou vztahuje k období před, během i po genocidě, jež připravila o život přes 800.000 lidí. Američtí právníci mimo jiné viní tehdejší francouzskou vojenskou misi ve Rwandě, že podporovala vládu odpovědnou za masakry.

Zástupkyně mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch Ida Sawyerová ale zprávě vytkla jednostrannost. Agentuře DPA řekla, že analýza přehlíží zločiny, kterých se dopustila Rwandská vlastenecká fronta spojená se současným rwandským prezidentem Paulem Kagamem.

Rwandská ministryně zahraničí Louise Mushikiwabová prohlásila, že Kigali zprávu předalo francouzské vládě. Z Paříže ale zatím nepřišlo žádné vyjádření, napsala agentura AP.

Kagame v dubnu 2014 odsoudil "přímou roli Belgie a Francie v politické přípravě genocidy" a účast Paříže "na jejím vykonání". Podle něj nebyli francouzští vojáci rozmístění v červnu 1994 na jihu země pouhými komplici, ale i přímými aktéry masakrů.

Loni v listopadu začala rwandská prokuratura vyšetřovat až 20 vysokých francouzských činitelů, které podezírá z podílu na krveprolití. Úřady ve Francii zahájily letos v září oficiální prověřování největší francouzské banky BNP Paribas. Tu obvinila trojice nevládních organizací z toho, že umožnila financovat nákup 80 tun zbraní, které pak posloužily k vraždění ve Rwandě.

Během genocidy ve Rwandě zmasakrovali radikální Hutuové za pouhých 100 dní od dubna do července na 800.000 menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutuů. Tragédie bývá označována za poslední genocidu ve 20. století, nejrychlejší genocidu vůbec či za nejhrůznější násilný čin.

OSN až v roce 1997 potvrdila, že byla předem upozorněna na chystaný masakr. Šéf OSN Kofi Annan, který byl v roce 1994 náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace, přiznal, že OSN mohla genocidě zabránit. Prohlásil také, že cítí vinu. Selhání připustil i bývalý prezident Spojených států Bill Clinton.