Za nepřípustnou označil Lavrov také další eskalaci sporu okolo jaderného a raketového programu Severní Koreje; problém se podle něj má řešit "výlučně diplomatickými prostředky".

Lavrov se setkal s Tillersonem na okraji vídeňské konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ještě před schůzkou americký ministr tvrdě kritizoval Rusko za vměšování do záležitostí sousedů, Moskva podle něj vyzbrojuje a řídí protivládní síly v Donbasu na východě Ukrajiny. Právě tento problém Tillerson označil za největší překážku v americko-ruských vztazích.

Spojené státy "nikdy nepřijmou ruskou okupaci (Krymu) a pokus poloostrov anektovat", řekl ministr a zařekl se, že sankce budou platit, dokud Moskva nevrátí Krym Kyjevu a dokud se ruské jednotky nestáhnou z Donbasu.

Rusko stále popírá zapojení do konfliktu, který si za tři roky vyžádal na 10.000 mrtvých. Lavrov dnes opět veškerou vinu svaloval na Kyjev, který podle něj sabotuje mírové dohody z Minsku.

Agentura Reuters poznamenala, že obě strany se vyslovují pro rozmístění mírových jednotek OSN v Donbasu, ale v podrobnostech nasazení se neshodují - a dnešní schůzka vykázala jen málo známek konkrétního pokroku.

"Znepokojují nás snahy převrátit náš návrh na vyslání mírotvůrců vzhůru nohama," prohlásil Lavrov před novináři. Považuje také za nesprávné povzbuzovat Kyjev v opomíjení minských mírových dohod, které podle něj počítají s navázáním přímého dialogu mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty.

S Tillersonem hovořil také o KLDR a Afghánistánu. Moskvu znepokojuje "nová strategie Washingtonu", naznačující snahu o "násilné řešení", což je podle Lavrova "nerealistické". Severokorejští vůdci podle něj chtějí jednat s USA především o zárukách bezpečnosti a Rusko je ochotno takovému dialogu napomoci.

Ruský ministr také poukázal na důsledky rozhodnutí amerického prezidenta ohledně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. "Může to udělat kříž nad rozhovory o vytvoření dvou rovnoprávných států, Izraele a Palestiny," varoval.

Oba ministři před jednáním shodně ignorovali otázky novinářů. Tillerson nicméně později uvedl, že se podařilo pokročit, vede se dialog a spolupráce, ale problémy se jednou schůzkou nevyřeší.