ČSSD získala ve volbách 7,27 procenta hlasů, což je nejslabší podpora za dobu existence samostatné České republiky. Před čtyřmi lety vyhrála s více než dvacetiprocentní podporou. "Ukázalo se, že ČSSD není žádnou výlučnou politickou stranou, která by nemohla zažít volný pád, jaký zažily a ještě zažijí i jiné politické strany. Do nepříznivého postavení jsme se nedostali v posledních týdnech, ale už před delší dobou," uvedl Pospíšil.

Podle něj se tomu dalo zabránit na sjezdu, strana toho nevyužila. Dosluhující poslanec Jeroným Tejc, který byl kritikem tehdejšího vedení strany v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem vnitra Milanem Chovancem, nabízel změnu a kandidoval na prvního místopředsedu. Nebyl ale úspěšný. "Možná proto, že většina regionů si neuvědomovala, jak špatná situace je, a postupovala podle plánů, které aranžovali lidé napojení na členy vlády ze sociální demokracie. Jakékoliv pozdější sebezáchovné kroky už toho moc změnit nemohly," připomněl Pospíšil odstoupení Sobotky z pozice předsedy i lídra strany.

Pospíšil si myslí, že by sociální demokraté měli odejít do opozice. "Po našem stylu vládnutí není aktuálně společenská poptávka. Důležitý bude dubnový sjezd. Na tom minulém jsme přišli o osobnosti jako Tejc nebo Zimola. Nesmíme připustit, abychom na tomto sjezdu přišli o další osobnosti, které mohou ČSSD zase vytáhnout nahoru," dodal Pospíšil. Na kandidátkách do letošních voleb nebyli Tejc, Zimola ani bývalý jihomoravský hejtman a někdejší místopředseda strany Michal Hašek. Všichni přitom získávali ve volbách vysoký počet preferenčních hlasů.

Hašek situaci komentoval tím, že úspěch mívá mnoho rodičů, ale neúspěch je sirotek. "Odpovědnost nese vždy lídr a vedení. Dříve názorově pestrobarevné vedení ČSSD za Miloše Zemana, Vladimíra Špidly i Jiřího Paroubka vyhrávalo volby se zisky mezi 21 až 33 procenty hlasů. V názorové pluralitě byla síla umožňující oslovovat různé voličské skupiny," uvedl Hašek. Podle něj se však před několika lety vydala ČSSD cestou jednoty.

"Voliči to ocenili sedmiprocentní podporou. Není čas na hromadné demise a harakiri. ČSSD se musí alespoň důstojně pokusit zúčastnit se povolebních vyjednávání s ambicemi odpovídajícími letošnímu volebnímu výsledku. Budoucnost ČSSD včetně personálií musí vyřešit mimořádný sjezd a je dobře, že se k němu nynější vedení odhodlalo," dodal Hašek. Tejce propad ČSSD nepřekvapil a ČTK řekl, že na hrozbu neúspěchu upozorňoval. Sám odstoupil z kandidátky a ČTK řekl, že návrat do vysoké politiky nezvažuje.

Volby vyhrálo ANO před ODS a Piráty. Do Poslanecké sněmovny se dostali i zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Největší propad zaznamenala ČSSD, ale i KSČM a TOP 09.