ZPA dodávala v minulosti komponenty do řady jaderných elektráren, nejvíce v Rusku. Komponenty vyrobené v Pečkách jsou použity i v jaderných elektrárnách na Slovensku, v Bělorusku nebo v Dukovanech a Temelíně.

V loňském roce firma například dodala zařízení pro stavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Tchien-wan na východním čínském pobřeží. Zařízení bylo dodáno na základě certifikátu, který společnost získala loni, certifikace přitom trvala téměř dva roky.

Kromě výroby pro jadernou energetiku se ZPA Pečky zabývá také vývojem, výrobou, prodejem a servisem servomotorů například pro tepelné elektrárny, cukrovary, vodárny, čističky odpadních vod, teplárny a výtopny. Dalším zaměřením je výroba komponent z plechu.

Podle obchodního plánu očekává letos firma zakázky za 340 milionů korun, největší objem se očekává v první divizi, která se zabývá právě výrobou servomotorů. Největším odběratelem servomotorů by letos měla být firma Arako, která je výrobcem armatur.

V ZPA Pečky pracuje zhruba 210 lidí. Stejně jako další společnosti se potýká s nedostatkem kvalitních zaměstnanců. "Dobří zaměstnanci práci mají, takže si je firmy musí přetahovat, nejčastěji tak, že je přeplatí nebo nabídnou nějaké benefity," řekl Bulíček. ZPA Pečky podle něj tipuje vhodné uchazeče o zaměstnání již na odborných školách, kde pravidelně pořádá informační přednášky.

Podle Bulíčka hrozí některým tradičním českým strojírenským firmám možné ukončení jaderného programu, pokud se nerozhodne o stavbě nových bloků jaderných elektráren s vysokým podílem dodávek z těchto firem. Klíčová je v tomto ohledu dostavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Dodavatelé zařízení pro jaderné elektrárny podle něj dlouhodobě řeší problém s objemem zakázek. "Dle mého názoru je správné, že v této době by se v České republice měly stavět minimálně dva bloky. A ideálně, pokud by to bylo opět ruské konstrukce VVER, protože to by znamenalo pro tradiční strojírenské firmy obrovskou příležitost navázat na své dodávky z let předchozích," řekl Bulíček. Podle něj by to navíc vedlo ke zvýšení povědomí o tomto oboru a zachování tohoto typu výroby v České republice.

Problémem v tomto směru je podle Bulíčka dlouhá realizační doba. Při schválení výstavby nového bloku se začne zařízení dodávat až za několik let. Firmy si přitom nemohou dovolit udržovat prázdné linky určené na výrobu pro jadernou energetiku.

ZPA Pečky měla v posledních třech letech roční obrat kolem 360 milionů korun. Pod značkou MODACT vyrábí servomotory, komplety servomotorů a armatury. Firma vznikla v roce 1992. Interně je rozdělena do tří výrobních divizí.