Celkový index podnikatelského klimatu vzrostl o 3,2 bodu na 109,5 bodu, což je nejvyšší hodnota od května 2014. V srpnu přitom o 2,2 bodu klesl a zaznamenal nejhlubší pokles od jara 2012.

Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali, že indikátor setrvá přibližně na srpnové úrovni. Průzkum je založen na dotazech u zhruba 7000 německých firem.

Podniky hodnotí lépe svou současnou situaci i výhled na nejbližších šest měsíců. Ukazatel současné situace vzrostl o 1,8 bodu na 114,7 bodu, index podnikatelských očekávání pak vystoupil o 4,4 bodu na 104,5 bodu.

"Firmy jsou ohledně příštích měsíců evidentně optimističtější. Jsou také spokojenější se svou současnou podnikatelskou situací. Německou ekonomiku čeká zlatý podzim," uvedl ke zprávě šéf Ifo Clemens Füst.

V letních měsících náladu německých podnikatelů negativně ovlivnily obavy z dopadů červnového rozhodnutí Británie odejít z EU. Ekonom Ifo Klaus Wohlrabe agentuře Reuters řekl, že tento otřes a "určitá malá nejistota" plynoucí z červnového referenda jsou nyní definitivně překonány. "Letos nebude mít faktor brexitu na německou ekonomiku větší vliv," dodal Wohlrabe.

Dnešní výsledky průzkumu Ifo naznačily, že "obavy z brexitu zmizely stejně rychle, jak se objevily," řekl agentuře AP ekonom nizozemské finanční skupiny ING Carsten Brzeski.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých firem. Loni vzrostla o 1,7 procenta, nejrychleji za poslední čtyři roky. Německá vláda v dubnu předpověděla, že letos by tempo hospodářského růstu mělo zůstat na loňské úrovni, odhad růstu na příští rok ale snížila na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.