V Peruci bylo vystaveno na padesát Fillových děl, včetně grafik, kreseb a také patnáct olejomaleb. Větší část sbírky tvořily krajiny Českého středohoří, které malíř namaloval v době, kdy zde pobýval. Bylo tu však i několik mezi sběrateli velmi ceněných pozdně kubistické olejů. Právě na ty se, podle informací Blesku, zloději zaměřili. Tuto informaci ale zatím policisté nechtějí potvrdit. Neuvedli ani, jakým způsobem byl zámek vykraden.

„Pamětní síň byla otevřena celoročně, v tomto ročním období ale pouze o víkendech. Byla zajištěna alarmem, podrobnosti ale uvést nemohu. Ostatní Fillova díla, která zde zůstala, teď z bezpečnostních důvodů převezeme do lounské galerie,“ uvedla ředitelka Štefančíková. Dodala, že obrazy nebyly pojištěny. „Nikdo by nám tak cenná díla nepojistil,“ zdůvodnila.

Video
délka: 00:30.08
480p 360p 240p

Ředitelka galerie Alica Štefančíková hovoří o krádeži obrazů Jana Ulrichová

Podle místních byla Fillova galerie napadena už před dvaceti lety. Tehdy byl zloděj zadržen na místě, obrazy ukrást nestihl. Tentokrát však byli zloději rychlejší než policisté, kteří do Peruci jeli z patnáct kilometrů vzdálených Loun. Tamní služebna totiž není obsazena.

Ředitelka galerie Alica Štefančíková doufá, že se vzácná díla podaří policii najít a vrátit zpět. Zlodějům vzkázala: „Štěstí vám nepřinesou.“

Filla je malíř žádaný a drahý

Kubistický malíř, sochař a grafik Emil Filla (1882–1953) pobýval na Peruci po svém návratu z koncentračního tábora. Jižní křídlo tamního zámku mu věnoval stát jako ateliér. Jeho obrazy, zejména ty z kubistického období, patří nyní mezi sběrateli k nejžádanějším a současně i nejdražším. Zátiší s lahví cherry z roku 1914 bylo loni v aukci vydraženo za 16,25 milionu korun. Šlo o český aukční rekord.

Fotogalerie
5 fotografií