Jen co vstoupila v platnost zdravotnická reforma, ukazuje se, jaké jsou v ní nesmysly. Představte si, že jdete s potomkem na vyjmutí mandlí. Buď musí přijít oba rodiče, nebo musí mít jeden plnou moc druhého, že souhlasí. Pokud ne, trhání nebude. „Pokud rodič nemá formulář od druhého podepsaný, zákrok se musí odložit,“ upozorňuje mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. V brněnské fakultní nemocnici už varují, že dítěti bez podpisu obou rodičů neodeberou ani krev.

Lékařům reforma svázala ruce. Bez plné moci podepsané oběma rodiči nemohou dítě ošetřit!
Autor: profimedia.cz
„Je to administrativní zátěž pro nemocnice i pro rodiče,“ myslí si mluvčí Krajské nemocnice Liberec Lukáš Gibiec. „Jsme z toho běsní,“ říká Blesku pražský pediatr Milan Kudyn.

Ostře reaguje i prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. „Je to nesmyslná buzerace zdravotníků i rodičů. Problém určitě budou mít ti rodiče, kteří spolu nežijí.“

A má pravdu. Povinný souhlas totiž otevírá i možnost vydírání. „Manžel mi dluží na alimentech a já na něj poslala exekutora. Teď mi řekl, že souhlas s operací syna podepíše, jen když exekutora stáhnu,“ dokumentuje zoufalou situaci Alena K. z Příbrami.

Zdravotníci dokonce přiznávají, že ve snaze snížit dopad nesmyslnosti nařízení navádějí rodiče k podvodu. „Plná moc nemusí být úředně ověřená, takže když mi rodič přinese za pár minut podpis druhého rodiče, nebudu to nijak zkoumat,“ přiznává lékařka, která nechce být z logického důvodu jmenovaná.

Nešťastná Marie Fíglová s dcerou Kristýnkou (9) drží v ruce plnou moc, kterou ji ovšem nemá kdo podepsat. Partnera prostě nemá...
Autor: Foto Blesk - Martin Sekanina
„Všechno záleží na zdravém rozumu,“ brání se ministerstvo zdravotnictví. „To bychom potom museli mít přesná pravidla úplně na všechno,“ tvrdí tiskový mluvčí Vlastimil Sršeň. „Zdravý rozum měl fungovat ve chvíli, kdy se reformy připravovaly,“ kontrují pediatři.

A za pravdu jim dává i právník Jakub Uher, podle kterého je výklad sporný. „V zákoně jasně stojí, že je nutný souhlas obou rodičů k poskytnutí zdravotních služeb, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života.

Ministerstvo tvrdí, že to jsou výkony typu amputace. Ale většina právníků zabývajících se zdravotnickým právem vykládá zákon tak, že se jedná i o výkony, které nesou riziko, že se tak stane,“ vysvětluje Uher. A to se může stát i u nepovinného očkování. Pokud se v případě potíží některý rodič ohradí, že nedal souhlas, problém bude mít lékař, ne ministerstvo. Doktorovi hrozí pokuta až 1 milion korun!

Na co lékaři-poslanci mysleli?

Nepovedený zákon o zdravotních službách pochází z dílny ministerstva zdravotnictví, kde prošel rukama desítek dobře placených úředníků. Pracovali na něm právníci i lékaři. Vláda návrh předložila Sněmovně loni 30. června a už 7. září poslanci zákon schválili. O měsíc později ho sice Senát zamítl a vrátil zpět, při hlasovacím maratonu, kdy koalice v prvním listopadovém týdnu tlačila Sněmovnou jeden reformní zákon za druhým, se ale za vrácenou normu postavilo 110 ze 180 přítomných poslanců. Z dvaceti lékařů, kteří jsou mezi nimi, jich celkem hlasovalo 15. Pro jich bylo 11 (z ODS a TOP 09), proti 4 (ČSSD). Evidentně šlo více o politické než o odborné rozhodnutí.

Bolestivý případ z praxe

Do jedné z pražských fakultních nemocnic přivezli rovnou ze hřiště šestnáctiletého chlapce, který měl zlomená obě zápěstí. Přijel bez rodičů, kteří nebyli k dostižení ani na telefonu. Chirurg byl v rozpacích a vyžádal si stanovisko náměstka ředitele. Ten operaci zakázal a doporučil konzultaci s právním oddělením nemocnice. Ani tam se však nevěděli rady. Chlapec trpěl a tak lékař začal operovat. S vědomím rizika soudu a milionové pokuty…

ANKETA: Co na novou reformu říkají rodiče?

Krajíčková Iveta (43):

Iveta Krajčíková
Autor: Foto Blesk - Martin Sekanina
matka sedmiletého syna

„Vůbec jsem o této novince nevěděla a dost mě to zaráží. Rozhodně s tím nesouhlasím. Nyní jsme sice s manželem spolu, ale dovedu si představit, že pro jiné rodiče, kteří jsou rozvedení, to může být velký problém.“

Trnková Kateřina (35):

Kateřina Trnková
Autor: Foto Blesk - Martin Sekanina
matka dvou dětí (chlapec 6, dívka 9)

„O tom, že potřebuji souhlas partnera, vím a nesouhlasím s tím. V mnoha případech se partneři rozvedou a již se nestýkají, a může tak být problém vůbec otce dítěte sehnat.“

Jan Kryl (30):

Jan Kryl
Autor: Foto Blesk - Martin Sekanina
otec tříletého syna

„To jste mě překvapili, vůbec jsem to netušil. Nejsem rozvedený, tak to není můj případ. I tak si však myslím, že to je správné, protože jde o zásah do těla dítěte a o tom by měli vědět oba rodiče.“

 

 

VÝZVA! Dolehla na vás zdravotnická reforma? Své zážitky a postřehy zasílejte na e-mailovou adresu: iva.dvorakova@blesk.cz