"Nebyli jsme nikdy tak blízko dohody, ale máme k ní ještě daleko. Otázka, zda budeme s to dosáhnout nějakého výsledku, je zatím zcela otevřená," řekl dnes ve Vídni německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Nejmenovaný evropský diplomatický zdroj podle Reuters později připustil, že pravděpodobnost dosažení dohody do pondělí je "velmi malá". V neděli by však podle něj mohla být projednána i možnost prodloužení rozhovorů za pondělní termín. I kdyby se tak stalo, je zmíněný zdroj skeptický, zda bude konečné dohody vůbec dosaženo. "Máme pocit, že (íránští vyjednávači) nejsou příliš flexibilní," řekl diplomat.

Zdroj uvedl, že dosud nebylo dosaženo zásadního pokroku, pokud jde o hlavní sporné otázky týkající se kapacit na obohacování uranu a zrušení sankcí uvalených na Írán.

Postoje se zásadně nesblížily, přestože dva klíčoví hráči, ministři zahraničí Spojených států a Íránu John Kerry a Mohammad Džavád Zaríf, vedli v pátek ve Vídni intenzivní rozhovory. Za 24 hodin se sešli třikrát.

Kerry v diplomatickém úsilí pokračoval i dnes. Podle Reuters vedl také telefonickou konferenci s ministry zahraničí Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Kataru a Bahrajnu a zvlášť také s protějšky z Turecka a Kanady, informoval zdroj z amerického ministerstva zahraničí. Dnes se měl znovu sejít také se Zarífem a zmocněnkyní Evropské unie Catherine Ashtonovou.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius by se zase podle francouzských zdrojů měl sejít s ministrem zahraničí Saúdské Arábie Saúdem Fajsalem.

"Doufáme v opatrný pokrok," řekl dnes Kerry před setkáním se Steinmeierem. "Ale jsou mezi námi stále velké rozdíly, na jejichž překonání pracujeme," dodal Kerry.

Rozhovorů na ministerské úrovni s Íránem se ve Vídni účastní Spojené státy, Rusko, Čína, Francie, Německo a Británie. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se s Kerrym shodl, že k tomu, aby se dospělo k dohodě do pondělka, je zapotřebí vyvinout další úsilí. Mnoho diplomatů se ale podle Reuters domnívá, že jednání budou muset být prodloužena.

Podle diplomatů, kteří byli při nedávných přípravných jednáních v Ománu, je hlavním bodem sváru technologie obohacování uranu. Západ prý chce, aby se Írán omezil na 4500 odstředivek, ale Íránci jich už mají 19.000, z toho skoro polovina je v provozu. Dalším problémem je prý dohoda o uvolňování sankcí. Teherán prý tlačí na jejich rychlé zrušení, zatímco Západ navrhuje uvolňovat je postupně v příštích 20 letech.

Rozhodující kolo jednání o íránském jaderném programu začalo v rakouské metropoli, kde sídlí Mezinárodní agentura pro atomovou energii, v úterý. Dnes se očekávají především další konzultace, hlavní společné rozhovory všech zúčastněných stran by měly být v neděli.