Rada využila takzvané jednací řízení bez uveřejnění, v němž je dodavatel vybrán předem. Za podobný postup přitom deset současných i bývalých radních čelí obžalobě v kauze opencard.

Miliardová smlouva na svoz odpadu s Pražskými službami, jejichž většinovým vlastníkem je město, končí příští týden. A plánovanou výpůjčku části Pražských služeb městské společnosti Technická správa komunikací, která se měla na čas o svoz postarat, blokuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad totiž minulý týden vydal předběžné opatření, stalo se to den před jednáním valné hromady PSAS, která měla takzvaný pacht schválit.

Praha proto rozhodnutím rady prodloužila smlouvu s Pražskými službami, což se bez výběrového řízení stalo v minulosti už několikrát. Využila také společné nabídky tří dosavadních subdodavatelů PSAS - firem AVE, Komwag a Ipodec. Firmy za 50,2 milionu korun bez DPH zajistí svoz v Praze 2, 3, 8, 9, 10, 14 a v Troji. Zakázky potrvají maximálně tři měsíce, tedy do konce ledna.

Na některých místech v Praze se v uplynulých dnech rozhořel boj mezi Pražskými službami a subdodavateli, se kterými PSAS nedávno ukončila spolupráci, kvůli umisťování svozových nádob. Dnešním rozhodnutím rady, která smlouvu prodloužila, se ale situace mění. "V tuto chvíli to chápeme jako odsunutí problému o tři měsíce," komentoval mluvčí PSAS Radim Mana. Víc říci odmítl s tím, že firma zatím nedostala od Prahy žádnou oficiální informaci.

Praha jako většinový vlastník Pražských služeb přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského, který je mimo jiné vlastníkem AVE. EP Industries jako minoritní akcionář s pachtem nesouhlasí.