Typické pro konec roku jsou především expozice betlémů, jen v Praze budou tento týden otevřeny dvě. Ta první bude v Galerii Klementinum v Národní knihovně na Mariánském náměstí, která ji uspořádala s Muzeem betlémů v Karlštejně. Na hlavním nádvoří se tu navíc 4. prosince uskuteční vánoční jarmark, jehož výtěžek podpoří nadační fond Klíček na provoz dětského hospice. Zájemci si tu budou moci koupit brože, textilní doplňky, korálky, keramiku, vánoční ozdoby i výrobky z papíru a dřeva.

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli se od 29. listopadu do 4. ledna ponese ve znamení zvonů. Atmosféru vytvoří betlémy, ozdobené vánoční stromečky a prodej a ukázky lidové tvorby. Doplňkem bude improvizovaná zvonařská dílna. Výstava připomene rody, které se zvonařství věnovaly. Organizátor Blahoslav Lukavec ji připravil ve spolupráci se současnými významnými zvonařskými dílnami Petra Manouška z Prahy, Leticie Vránové-Dytrychové z Brodku, Josefa Tkadlece z Halenkova a se začínajícím zvonařem Michalem Votrubou z Myslkovic. Zájemci si prohlédnou a uslyší zvony pastevecké, recepční, zvonky na koně, školní zvonky, orientální zvony, činely a tibetské mísy. Vystavena bude také zvonkohra.

Tento týden budou zahájeny výstavy betlémů i v jičínském muzeu a v Třešti. Přehled o betlémech od Podluží k Vysočině nabídne expozice připravená Městským muzeem a galerií v Břeclavi.

Betlémy, tentokrát tištěné, představí od 28. listopadu do 1. února Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Půjde o přehlídku papírových betlémů od nejstarších vzniklých v tiskařských dílnách 19. století, přes rozkládací barvotiskové reliéfní z počátku 20. století až po autorské umělecké betlémy od Mikoláše Alše, Jana Weniga či Josefa Lady. Představeny budou reklamní betlémy meziválečné éry, betlémy spolků či národopisných regionů i výběr z autorské tvorby poválečných let. Jádrem expozice budou kolekce soukromých sběratelů, doplněné vlastními fondy muzea a zápůjčkami.

Podle kurátorky Ivany Kubečkové se tištěné betlémy staly oblíbenými pro cenovou dostupnost i možnost vyrobit si vlastní exemplář. "Obecně jsou trochu podceňovány, protože nevyvolávají představu uměleckého díla jako třeba betlémy vyřezávané či ručně malované. Ve fondech řady institucí jsou zastoupeny, většinou se však nejedná o systematicky budované kolekce. Naštěstí existují soukromí sběratelé, kteří se na betlémy vydané tiskem specializují," řekla Kubečková ČTK.