"Odborník ze státního veterinárního ústavu podrobně popsal, že pes trpěl a že to bylo zapříčiněno jednáním obžalovaného, který mu pevně oběma rukama stiskl tlamu, a zabránil mu tak v dýchání," uvedl předseda senátu Vladimír Cvetler. Veterinář Ivan Nágl soudcům vysvětlil, že pes měl v tu chvíli zvýšenou potřebu přívodu kyslíku. Organismus zvířete se totiž zahřál, protože pes předtím intenzivně štěkal, bál se, byl už starší, dobře živený a měl hustou srst.

Incident se stal 22. června 2012 v Papírníkově ulici v Praze 4. Dvoučlenná hlídka městských strážníků tehdy večer vyjela k supermarketu, kde u popelnic popíjela víno skupina lidí a mezi nimi volně pobíhali psi. Policisté majitelům nařídili, aby si zvířata vzali na vodítka, což udělali. Štěpina pak mezi psy přišel a menšího z nich bezdůvodně nakopl. Vzápětí jej větší fena, kříženec labradora a německého ovčáka, kousla do nohy.

Strážník se poté na zvíře vrhl a v následujících pěti minutách ho udusil. Počínal si tak v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, protože fenka ho bezprostředně neohrožovala. Podle rozsudku jí způsobil nadměrné fyzické i psychické útrapy.

Štěpina vinu odmítal. Část znalců se ho zastala s tím, že zvíře mohl nechtěně zabít jeho majitel, když se psa snažil taháním a škubáním za vodítko vyprostit ze strážníkova sevření. Soud však dnes tyto posudky označil za nepřesvědčivé. Kamerový záznam z místa incidentu ukázal, že majitel byl u psa maximálně 20 vteřin, a veterinář už dříve uvedl, že za tak krátkou dobu škrcení vodítkem by fenka neuhynula. Proti Štěpinovi svědčily i výpovědi lidí, kteří jeho jednání viděli.

Soudy Štěpinu původně potrestaly dvouletou podmínkou a čtyřletým zákazem činnosti. Strážník se ale úspěšně dovolal k Nejvyššímu soudu, který ve věci nakázal doplnit dokazování. Odvolací senát nyní uložil trest o něco mírnější, protože přihlédl k tomu, že od spáchání činu uplynula delší doba.