K nejohroženější skupině zadlužených osob z pohledu počtu exekucí patří lidé od 40 do 49 roků. Na dlužníky v tomto věkovém rozmezí je zahájeno v průměru až sedm exekučních řízení na osobu. O jednu exekuci méně řeší nejčastěji lidé ve věku 50 až 59 roků. Pět exekucí mají na sobě zadlužení lidé ve věku mezi 30. a 40. rokem života, čtyři exekuce řeší nejčastěji lidé ve věku od 60 do 70 let. Nejméně mají s exekutory co do činění mladí dlužníci do 30 let, kteří řeší v průměru jednu exekuci, a zadlužení senioři od 70 let, kteří čelí průměrně dvěma exekucím.

Největší procento zadlužených osob s jednou exekucí (18,5 procenta) je ve věku 40 let. Přibližně 17 procent případů spadá do věkové kategorie pětatřicátníků a třetí nejvyšší počet dlužníků s jednou exekucí (15 procent) je ve věku 45 let.

"V případě, že je na dlužníka uvalena exekuce, je důležité snažit se s exekutorem komunikovat. Téměř vždy je možné domluvit se na splátkách a zachránit tak cenný majetek jako např. dům po rodičích nebo jiné věci, ke kterým dlužníka pojí citový vztah," uvedl Martin Hubáček z APS Holding.

I pro exekutora je prý totiž snazší vymáhat pomocí splátkové dohody, než složitě organizovat zabavování majetku. „Ten, kdo se ke splácení pohledávky staví aktivním způsobem, minimalizuje riziko provedení mobiliární exekuce, nebo prodeje nemovitosti. Navíc při úhradě celkové dlužné částky do 30 dnů od doručení výzvy ke splnění vymáhané povinnosti hradí pouze polovinu nákladů exekuce, čímž může ušetřit podstatnou část financí," dodal Hubáček.