Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev nicméně o víkendu tvrdil, že sankce, které západní země plánují vůči Rusku po nedělním referendu o odtržení Krymu od Ukrajiny, zřejmě nebudou mít na ruskou ekonomiku velké dopady.
V nedělním referendu se valná většina voličů vyslovila pro připojení ukrajinského poloostrova Krym k Rusku. Západní země však považují referendum za nezákonné.
Americký prezident Barack Obama o víkendu uvedl, že Spojené státy a jejich evropští spojenci jsou připraveni Rusko zatížit "dodatečnými náklady" za narušení ukrajinské svrchovanosti. Ministři zahraničí EU dnes schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu; týkat se budou zmrazení majetku a omezení cest do EU. Další opatření EU prý budou následovat.
Tempo růstu ruské ekonomiky loni prudce zpomalilo na 1,3 procenta ze 3,4 procenta v předchozím roce. Ruská centrální banka podle své poslední prognózy předpokládá, že letos tempo růstu mírně zrychlí na 1,5 až 1,8 procenta.
Řada analytiků však podle agentury Reuters naopak očekává, že ruská ekonomika v důsledku sporů se Západem vstoupí do recese. "Domácí poptávku zřejmě zastaví nejistota a tvrdší finanční podmínky, což pravděpodobně uvrhne ekonomiku do recese ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku," uvedli ekonomové ze společnosti VTB Capital. Dodali, že v celém letošním roce nyní očekávají stagnaci ruské ekonomiky.
"Ruská ekonomika měla potíže již před nárůstem geopolitického napětí kolem Ukrajiny," upozornil hlavní ruský ekonom banky HSBC Alexander Morozov. "Možné hospodářské a finanční sankce vůči Rusku posilují nejistotu," dodal.
Ruský rubl od začátku letošního roku oslabil vůči americkému dolaru o více než deset procent, ačkoli ruská centrální banka vynaložila přes 16 miliard dolarů (315 miliard Kč) na jeho podporu. Index ruských akcií MICEX se jen za minulý týden propadl téměř o osm procent, napsala agentura Reuters.