Královna Alžběta II. skonala v klidu a míru na svém zámku Balmoral dnes odpoledne, stojí v prohlášení paláce. Podle protokolu tzv. Operace London Bridge byla o jejím úmrtí první informována předsedkyně vlády Liz Trussová, která tragickou zprávu postoupila britskému ministerstvu zahraničí a to obeznámilo dalších 15 států Commonwealthu.

Zemřela královna Alžběta II.
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Refresh
Datum:
Zobrazit další dny
 
5:26
20. 9. 2022

Královna Alžběta II. strávila na trůně 70 let a dožila se 96 let a zdálo se, že její vláda nikdy neskončí a že ona sama je nesmrtelná. Její úmrtí ale připomnělo lidem v Británii i po celém světě, že smrtelnosti a nevyhnutelnému toku času nedokáže vzdorovat nikdo, ani monarcha, napsala agentura AP.

Mnozí Britové se teď obracejí na terapeuty nebo psychology a popisují jim, že smrt královny v nich znovu probudila zármutek nad vlastními blízkými, o které přišli už dříve.

 
5:23
20. 9. 2022

Královská rodina sdílela fotografii a dojemná slova na rozloučenou pro zesnulou královnu.
„Kéž ti zástupy andělské zpívají ke tvému odpočinku. V láskyplné vzpomínce na Její veličenstvo královnu,“ stojí v příspěvku.

 
5:19
20. 9. 2022

Dobré ráno, také dnes Vám budeme přinášet informace z Velké Británie, která se vzpamatovává z odchodu své královny Alžběty II.

 
22:36
19. 9. 2022

Královna již spočinula vedle svého chotě Philipa a lze jen doufat, že teď oba budou odpočívat v pokoji. Británie se nyní musí pomalu, ale jistě vrátit do starých kolejí, ovšem už pod novým králem Karlem III. Ten stanovil období státního smutku až do 26. září.


Za náš tým Blesk a Blesk.cz se s vámi pro dnešek loučíme, ale další informace o dění v Británii přineseme zase v dalších dnech. Děkujeme za vaši pozornost a přejeme dobrou noc!

 
22:24
19. 9. 2022

Imperialistická státní koruna je již k vidění na vysokém oltáři poté, co byla odstraněna z rakve královny Alžběty.

 
22:11
19. 9. 2022

Královská rodina již oznámila, že královna byla pohřbena vedle svého manžela, vévody z Edinburghu, v kapli svatého Jiří ve Windsoru. Oficiální stránky královské rodiny zmiňují, že se soukromý pohřeb odehrál ve večerních hodinách a vedl ho děkan z Windsoru. „Královna byla pohřbena spolu s vévodou z Edinburghu v kapli svatého Jiří,“ stálo v prohlášení.

 
21:54
19. 9. 2022

Desetitisíce lidí, kteří přijeli vzdát poslední hold královně, nyní opouští Londýn. I když dostali doporučení, že se mají vyhnout Paddingtonskému nádraží a raději přes Waterloo odjet do Readingu, stejně se tvoří velké fronty lidí čekajících na spoj.

 
21:35
19. 9. 2022

Ohlédnutí za dnem, kdy se svět loučil s královnou Alžbětou II.

 
21:17
19. 9. 2022

Komě toho, jak náročný den ustáli členové královské rodiny, je oceňována i služba nosičů rakve s tělem vladařky. Známý britský moderátor Piers Morgan je na twitteru nazval „velkolepými“. „Tito skvělí nositelé granátnické gardy 1. praporu byli hrdí na svou královnu a zemi. Předvedli neuvěřitelnou práci ve velmi stresujících podmínkách,“ pochválil je.

 
21:14
19. 9. 2022

V jednom z nejnověji zveřejněných videí na britských serverech je vidět, že princ Harry, který upřímně truchlil po své milované babičce, byl později spatřen, jak se prochází po trávě před kaplí svatého Jiří ve Windsoru ve společnosti své tety princezny Anny a jejím manželem viceadmirálem sirem Timem Laurencem.

 

Když pak nasednul do auta ke své manželce Meghan Markleové, viditelně si odfrknul. Bylo na něm vidět, že je rád, že už to má všechno za sebou...

 
21:07
19. 9. 2022

Princ William a Kate Middletonová sdíleli dnes večer na twitteru dojemnou poctu „na rozloučenou“ královně, když byla uložena ke svému poslednímu odpočinku. Ve svém postu princ a princezna z Walesu napsali: „Sbohem královně, matce, babičce a prababičce.“

 
21:02
19. 9. 2022

Ani pohřeb královny neodradil odpírače monarchie od demonstrací. Do hlavní řeky v centru Dublinu byla vhozena rakev označená nápisem „RIP British Empire“. K incidentu došlo během protestního pochodu proti monarchii, který se konal v irské metropoli právě 19. září, tedy v den, kdy se v Londýně konalo poslední rozloučení se zesnulou královnou Alžbětou II. Protestní pochod v Irsku byl popsán jako odpor „proti plazivému uctívání anglické monarchie ze strany vládnoucí třídy svobodného státu“. Demonstranti také protestovali proti vyvěšení irské vlajky na půl žerdi v den královnina pohřbu.

 

Irský prezident Michael D. Higgins a premiér Micheál Martin byli přitom mezi světovými vůdci, kteří se zúčastnili pohřbu královny Alžběty II. v Londýně.

 
20:50
19. 9. 2022

Informoval o tom dokonce oficiální twitterový účet královské rodiny.

 
20:46
19. 9. 2022

Její Veličenstvo bude uloženo k odpočinku vedle svého muže, vévody z Edinburghu, v pamětní kapli krále Jiřího VI. - přístavbě hlavní kaple, kde byla pohřbena její matka a otec spolu s popelem královniny sestry, princezny Margaret.

 

Filipova rakev se pro tuto příležitost přesune z královské hrobky do pamětní kaple, aby se připojila ke královnině rakvi.

 
20:44
19. 9. 2022

Právě touto dobou by mělo probíhat poslední, soukromé rozloučení s královnou Alžbětou II. v pamětní kapli krále Jiřího VI. na hradě Windsor. Ceremoniál, který začal v 19:30 (20:30 našeho času), se koná mimo dosah kamer a veřejnosti. Král a členové královské rodiny se tentokrát scházejí po náročném dni ve světle reflektorů na státním pohřbu a slavnostní bohoslužbě zcela v úzkém kruhu královniných nejbližších.

Alžběta II. se narodila se jako Elisabeth Alexandra Mary Mountbattenová-Windsorová  21. dubna 1926 v londýnském Mayfairu. Je nejstarší dcerou Alberta, vévody z Yorku, a Alžběty, rozené lady Bowesové-Lyonové. Její otec se stal králem po překvapivé abdikaci svého bratra Edwarda VIII. v prosinci 1936. A ona rázem následnicí trůnu.

Alžběta byla teprve pětadvacetiletou princeznou, když ji 6. února 1952 na dovolené v Keni zastihla zpráva o úmrtí otce, a tím také o nástupu na jeho místo. Ke korunovační ceremonii s 8000 hosty ve Westminsterském opatství došlo až 2. července roku 1953. Do té doby však formálně vykonávala svou novou povinnost.

Jako nejdéle vládnoucí britská panovnice zažila Alžběta II. mnohé slavné i méně slavné momenty v dějinách Británie i královského domu.  Z Buckinghamského paláce přihlížela rozpadu koloniální říše, vstupu Británie do Evropských společenství i hlasování Britů o opuštění EU. Její vládou otřásla tragická nehoda princezny Diany (†36) v roce 1997, pedofilní skandál prince Andrewa (60) či rozhodnutí prince Harryho (36) a jeho manželky Meghan Markleové (39) opustit své královské povinnosti a začít nový život ve Spojených státech.

Za prince Philipa (†99) se Alžběta vdala 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství. Svatba proběhla i přes nevoli Alžbětiny matky. Philip nebyl zrovna prototypem anglického gentlemana. V jeho krvi se sice mísí většina evropských královských rodů, nicméně jeho otec princ Andreas byl notorický gambler a královskou rentu prohrával v kasinech Monte Carla. Matce Alici z Battenbergu, od narození hluché, později diagnostikovali maniodepresivní psychózu.

Jak hlásá detailně propracovaný scénář, budou královniny ostatky po dobu 12 dní ponechány v Buckinghamském paláci. Poté se rakev s tělem přesune na 4 dny do Westminister Hall, kde se s nejoblíbenější panovnicí britské historie bude moci rozloučit široká veřejnost.

Fotogalerie
105 fotografií