Vetřelci dávnověku (Ancient Aliens) je americký dokumentární pořad, který od roku 2010 vysílá televizní stanice History. Tvůrci natočili celkem 12 sérií. V České republice pořad vysílá kanál Prima ZOOM. Zde najdete všechny epizody k zhlédnutí online.

Pořad Vetřelci dávnověku ukazuje divákům jeskynní kresby, technicky dokonalé monumentální stavby a sochy či obrovské obrazce viditelné pouze z výšky ze všech koutů světa. Všechny tyto archeologické nálezy mají jedno společné - nemohli bychom je postavit či vytvořit ani dnes.

Vetřelci dávnověku s českou stopou

Ačkoliv tyto záhady minulosti opřené o teorii antických astronautů, která naznačuje, že na Zemi byli mimozemšťané, představuje kontroverzní spisovatel a badatel Erich Von Däniken, v sérii se setkáme i s jednou významnou osobností českého původu v oboru. V epizodě Evil Places vystupuje český záhadolog Ivan Mackerle, který zemřel v roce 2013.

Mezi jeho nejznámější literární díla Ivana Mackerleho patří Mongolské záhady (2001), Příšery odnikud (2002), Cesty za příšerami a dobrodružstvím (2005) a nový Návrat nejistý - Po stopách největších záhad (2011).

Kritika Vetřelců dávnověku

Pořad Vetřelci dávnověku měl v dobách svých začátků sledovanost přesahující dva miliony diváků. A jak to tak bývá s většinou populárních mysteriózních pořadů, i zde se tvůrci setkali s ostrou kritikou.

Kritici pořad označili za nepřirozený a nesmírně spekulativní. Dění v série bývá často označováno jako pseudověda a pseudohistorie. Skeptiští vůči pořadu jsou především archeologové. Vetřelci dávnověku jsou také terčem posměchu. Pořad kanálu History zparodovali v jedné epizodě tvůrci oblíbeného seriálu South Park.

Vetřelci dávnověku - epizody najdete online zde

Fotogalerie
8 fotografií

Televizní pořady na Blesk.cz

Chcete znát detaily z vašich oblíbených televizních pořadů a reality show? Potom jste na správném místě. Přečtěte si, kdy se začaly vysílat, kde najít starší díly, nebo si přečtěte pikantní informace ze zákulisí jejich natáčení.

Vetřelci dávnověku * Utajený šéf * Co na to Češi

Tvoje tvář má známý hlas * Výměna manželek

Malé lásky * Chart Show * Pevnost Boyard

Deník Dity P. * Ano, šéfe! * Prostřeno

Jak se staví sen