Populární seriál Případy 1. oddělení se na obrazovky vrací po šesti letech a podle tvůrců bude třetí řada skutečně tou poslední. Dlouhá mezera se projeví i na hlavních postavách. Ty jsou o šest let starší a kromě zločinců se potýkají i s nástupem moderních technologií,a to jak na pracovišti, které proměnilo fungování policie tak, že připomíná spíš firmu, tak mimo něj, kde došlo k vzestupu sociálních sítí a internetové kriminality.

Tvůrci Případů 1. oddělení

Základ tvůrčího týmu zůstal neměný. Jak sami jeho členové přiznali, nápad na třetí pokračování seriálu se začal rodit po pracovním obědě mezi scenáristy Janem Malindou a Josefem Marešem s producentem Michalem Reitlerem. Od začátku se navíc počítalo s tím, že se do třetí série pustí pouze, pokud se k seriálu budou chtít vrátit představitelé hlavních postav či dramaturg Tomáš Feřtek, který se rovněž podílel na prvních sériích.

Herci a obsazení hlavních rolí Případů 1. oddělení

Herec

Role

Popis

Ondřej Vetchý

Major Tomáš Kozák

Vedoucí 1. oddělení

Filip Blažek

Kapitán Martin Pražák

Operativec 1. oddělení

Petr Stach

Kapitán Petr Anděl

Operativec 1. oddělení

Miroslav Vladyka

Poručík Vítězslav Sršeň

Operativec 1. oddělení

Juraj Loj

Kapitán Jiří Netík

Vyšetřovatel 1. oddělení

Barbora Bočková

Kapitánka Adéla Čulíková

Operativec 1. oddělení

Miroslav Hanuš

Major Josef Korejs

Vyšetřovatel 1. oddělení

Igor Chmela

Major Dušan Vrána

ředitel městské správy a Pražské policie

Boleslav Polívka

Václav Plíšek

Bývalý operativec 1. oddělení, důchodce

Diváci se opět mohou těšit na postavy, se kterými se potkávali už v předchozích řadách seriálu, v čele s vedoucím 1. oddělení majorem Tomášem Kozákem v podání Ondřeje Vetchého. Na oddělení znovu působí kapitáni Martin Pražák (Filip Blažek) a Petr Anděl (Petr Stach) jako operativci. Návrat na oddělení zažije i postava Josefa Korejse v podání Miroslava Hanuše, která bude rok před svým důchodem působit jako vyšetřovatel.

Na oddělení se objeví i nové tváře v čele s kapitánkou Adélou Čulíkovou, kterou ztvárnila herečka Barbora Bočková, nebo vyšetřovatelem Jiřím Netíkem v podání Joraje Loje.

Scénáristé Případů 1. oddělení

Scenáristická dvojce zůstala stejná jako u předchozích řad. Znovu na nich tak pracovali společně Josef Mareš a Jan Malinda.

Josef Mareš

Josef Mareš je jedním z hlavních důvodů, proč seriál působí uvěřitelněji, než řada jiných.

Při psaní scénáře k Případům 1. oddělení zúročil léta zkušeností práce u policie. Dlouhá léta totiž pracoval na skutečném 1. oddělení odboru vyšetřování, které mělo na starost vyšetřování násilných trestných činů. Podílel se tak na vyšetřování vraždy manželky Ivana Jonáka či příběhem orlických vrahů.

V letech 2001 až 2004 pak působil dokonce jako zástupce velitele Služby kriminální policie a vyšetřování. K pražské „mordpartě“ se pak vrátil v roce 2011 a vedl jí až do roku 2019, kdy se rozhodl od policie odejít.

Jan Malinda

Druhou polovinou scénáristické dvojice se stal novinář Jan Malinda. Pro toho se Případy 1. oddělení staly prvním velkým projektem a předtím, než začal pracovat na jejich scénáři, měl zkušenost akorát s podílem na scénářích pro několik dílů Kriminálky Anděl.

U kreativního psaní ale není nováčkem mimo práce v novinách totiž zvládl napsat i tři novely - Lepší než prstem do oka, Polopravdy, čtvrtpravdy a celolži a Ilegální vztahy.

Režiséři Případů 1. oddělení

V režisérském křesle došlo k drobné výměně. Polovinu dílů znovu režíroval zkušený Peter Bebjak. Dana Wlodarczyka ovšem pro druhou půlku nahradil Michal Blaško.

Peter Bebjak

K režírování Případů 1. oddělení se vrátil zkušený režisér Peter Bebjak.

Ten je českým divákům známý především jako tvůrce úspěšných kriminálních seriálů. První zkušenosti začal sbírat při natáčení Kriminálky Anděl. Kromě Případů 1. oddělení pracoval jako režisér i na kriminálních seriálech Devadesátky, Specialisté, Mordparta či Četníci z Luhačovic, další kriminální seriály natáčel v rodném Slovensku.

Michal Blaško

V režisérské dvojici jej doplní druhý slovenský režisér Michal Blaško.

I ten má přitom s krimi žánrem bohaté zkušenosti. Stejně jako Bebjak se podílel na seriálu Specialisté, pro Českou televizi režíroval minisérii Podezření a na rodném Slovensku pracoval na seriálu Za sklem.

Video
Video se připravuje ...

Případy 1.oddělení se vrací. Tvůrci pro Blesk prozradí zákulisí 3. série. Kdo bude vrahem? Pavlína Horáková, Jan Jedlička

Kde sledovat Případy 1. oddělení

Případy 1. oddělení znovu natáčí Česká televize. Premiérové díly bude ČT1 vysílat od 5. září každé pondělí až do konce listopadu od 20:10. Seriál bude dostupný i v iVysílání České televize.

Díly třetí řady Případů 1. oddělení

Třetí řada Případů 1. oddělení budou mít 13 dílů. První Česká televize odvysílá v pondělí 5. září, poslední bude mít premiéru 28. listopadu.

Přehled dílů třetí řady Případů 1. oddělení

Název dílu

Premiéra

Popis

Podnájemníci

5. září 2022

V zahradě rodinného domu jsou nalezeny kosterní ostatky dvou mužů. Soudní lékař tvrdí, že těla zde byla pohřbena různě dlouho. Vyšetřovacích verzí je několik, ale všechny narážejí na nesoulad s odborným lékařským posudkem. (Oficiální text ČT)

Flaška

12. září 2022

Případ úmrtí osamělé ženy na první pohled působí jako otrava alkoholem. Ohledání místa činu ale potvrdí metanol v láhvi alkoholu. Stala se žena další obětí metanolové kauzy? (Oficiální text ČT)

Veteráni

19. září 2022

Chování maskovaného zločince při přepadení auta bezpečnostní agentury probudí zájem Václava Plíška. Policejní bard ve výslužbě rád přispěje k vyšetření případu a pomůže mladším kolegům. (Oficiální text ČT)

Exploze

26. září 2022

Mladá manželka vitenamského podnikatele a matka dvou malých dětí je vážně zraněna při výbuchu auta na pražském sídlišti. Bomba vybuchla v manželově voze, který se výjimečně chystala použít. Byl důvodem bombového útoku konkurenční boj ve vietnamské komunitě? (Oficiální text ČT)

Řetízek

3. října 2022

Policisté 1. oddělení jsou povoláni k případu vraždy ženy, která se příležitostně živila jako zlatnice. Krádež šperků zřejmě také byla motivem násilného činu. Pachatel použil hned několik vražedných mechanismů. Jako by si nevěděl rady, jak svou oběť usmrtit (Oficiální text ČT)

Taxivrah

10. října 2022

Během tří měsíců dojde v Praze k vraždám tří taxikářů. Policie rozjíždí detailní vyšetřování, jsou upřesněny a prohledány trasy, kudy vozy jely. Balistické zkoušky potvrdí, že jde o jednoho pachatele. Další stopy však chybí. Tlak médií na policii roste. Veřejnost, a hlavně taxikáři, chtějí odpovědi. Vrah jedná impulzivně, bez zábran, riskuje. Řádí v Praze psychopat? (Oficiální text ČT)

Tramvaj

17. října 2022

Pátrání po pachateli tří vražd taxikářů pokračuje. Důkazů přibývá. Ve stejné době je ale v tramvaji nalezena zastřelená důchodkyně. Stala se další obětí taxivraha? Je potřeba poskytnout odpovědi veřejnosti i médiím. Nebo čekat na zázrak. (Oficiální text ČT)

Střihač

24. října 2022

V Klánovickém lese je nalezen zastřelený detektorář - hledač pokladů. Vzhledem k místu činu policie nemá k dispozici svědky a po počátečním šetření ani motiv činu. Jedinou stopou je střelná zbraň, která byla o šest měsíců dříve použita při vloupání do rodinného domu. Mají oba případy souvislost? (Oficiální text ČT)

Romeo a Julie

31. října 2022

V pražské vile jsou nalezeni zavraždění manželé Lhotákovi. Zmizení obrazů, šperků a elektroniky ukazuje na loupežnou vraždu. Na místě činu se řízením osudu ocitá Václav Plíšek a jeho úsudek jako vždy přispěje k objasnění případu (Oficiální text ČT)

Smolař

7. listopadu 2022

Případ vraždy mladého muže v parku na Kavalírce zaměstná policisty z 1. oddělení na dlouhé měsíce. Bez svědků a motivu k vraždě se rozjíždí pátrání po malorážní zbrani, kterou ale jen v Praze vlastní tisíce lidí. (Oficiální text ČT)

Spolubydlící

14. listopadu 2022

Soužití nájemníků v jednom sdíleném bytě se stane osudným dvojici studentů. V jednom z pokojů byly nalezeny jejich mrtvoly, ale z výpovědi dalších spolubydlících vyplývá, že se navzájem neznají a nic o sobě nevědí. Je na policii, aby objasnila, jaké události vedly k tragické smrti dvou mladých lidí. (Oficiální text ČT)

Loterie

21. listopadu 2022

Do pražských ulic se vrací vyřizování účtů mezi ruskojazyčnou mafií. Bohužel v rámci jejich boje přijde o život i zcela nevinný člověk. Mocní ve vedení mafiánských skupin jsou neúprosní a kdo nehraje podle jejich pravidel, musí z kola ven. Proniknout do těchto struktur vyžaduje vynikající úsudek a ještě lepší kontakty (Oficiální text ČT)

Trik

28. listopadu 2022

Majitel autobazaru zmizí pár týdnů před svatbou. Zdá se, že profesní ani soukromý život pohřešovaného nemá trhliny a policisté se nemají čeho chytit. Jenže, jak vždycky říkal Plíšek: Když si spis přečteš dvakrát a nic, přečti si ho potřetí. A měl pravdu. (Oficiální text ČT)

Fotogalerie
11 fotografií